Търсене
Close this search box.

Армения (Armenia)

Армения (Armenia)

Армения (Armenia)

Армения (Armenia)


Направи дарение на училище!



***


С
http://image.nauka.bg/geo/durjavi/armenia/armenia226.gifтрана без излаз на море, със съседи Турция на запад и Грузия на север, Армения се слави с впечатлителни пейзажи с високи планини и пещери, езера и горещи извори.

Разположена по древния път на коприната, в своята история Армения е попадала в орбитите на няколко империи и е влязла в контакт с много култури.  

 
Основни данни

Армения е една от най-ранните християнски цивилизации, първите църкви там са построени през четвърти век. По-късно Армения попада за векове под турско или персийско владичество и нейното богато културно и археологическо наследство смесва елементи от различни традиции. Арменският език е част от семейството на индоевропейските езици, но азбуката е уникална.  

Ереван иска света и в частност Турция да признае, че убийството на стотици хиляди арменци извършено от Отоманската империя в периода 1915 – 1917 г. е геноцид. Турция твърди, че е нямало геноцид, а убитите са жертви на Първата световна война. Двете държави не поддържат дипломатически отношения.
Независима Република Армения е обявена в края на Първата световна война, но е такава за кратко време, само до началото на 20-те години на ХХ век, когато болшевиките я включват в Съветския Съюз.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Когато тази империя се разпадна през 1991 г. Армения си върна независимостта, но запази руската военна база в Гюмри.

В средата на 90-те години на ХХ век правителството стартира програма за икономическа реформа, която да доведе до стабилност и строеж. Страната стана член на Съвета на Европа през 2001 г.  

Безработицата и бедността обаче остават често срещани. Икономическите проблеми на Армения се влошават от търговската блокада, наложена от Турция и Азербайджан след конфликта в Нагорни Карабах. Конфликтът относно населения предимно с арменци регион в Азербайджан хвърли сянка върху възобновяването на независимостта на Армения през 1991 г.  

Истинска война започна същата година, след като етническите арменци в Карабах поведоха борба за независимост, с подкрепата от войници и ресурси от Армения. Прекратяването на огъня през 1994 г. обаче не доведе до трайно решение.  

Изразява се загриженост за сигурността на атомната централа в Мецамор западно от Ереван. Тя бе затворена през 1988 г след разрушителното земетресение в областта, но отвори отново през 1995 г. поради икономически причини. Икономиката на страната е силно зависима от електроенергията от тази АЕЦ.

Армения, както и някои други републики от бившия Съветски Съюз, получава доставки на газ от Русия и трябваше да се сблъска с рязкото увеличение на цените. Руският газов гигант Газпром повече или по-малко удвои цените през април 2006 г. Руският газ пристига по тръбопровод през Грузия.  

Армения има голяма диаспора и винаги е имала вълна от емигранти, но масовото напускане в последните години причини сериозна тревога. Оценява се, че Армения е загубила около една четвърт от населението си след обявяването на независимост, като младите семейства се надяват, че ще имат по-добър живот в чужбина.  

От друга страна Армения е богато надарена с потенциал като туристическа дестинация и скорошните данни сочат, че е постигнат известен успех в привличането на туристи.  

http://image.nauka.bg/geo/durjavi/armenia/armparl2.jpg
Арменския парламент е в столицата Ереван


Факти
 
Официално име: Република Армения
Население: 3 милиона (ООН, 2008)
Столица: Ереван
Площ: 29,743 кв. км (11,484 кв. мили)
Основни езици: Арменски, Руски
Основна религия: Християнство
Средна продължителност на живота: 68 години (мъже), 75 години (жени) (ООН)
Парична единица: 1 драм = 100 лума
Основен износ: Обработени и необработени диаманти, оборудване, метални продукти, храни  
Брутен национален приход на глава от населението: US $2,640 (Световната банка, 2007)
Интернет домейн: .am
Международен телефонен код: 374

Медии

Телевизията е доминиращата медия в Армения. Има над 40 частни, както и две обществени телевизии. Масово са достъпни големите руски тв канали.  
Малко арменци се осланят на вестниците като основен източник на информация. Тиражите са малки, а повечето издания са собственост на богати лица или политически партии.  

Цензурата е забранена в закона за медиите от 2004 г, но наказанията за клевета и публикуване на обидна информация включват и затвор, има журналисти осъдени по този закон.  

Американската неправителствена организация Freedom House обяви, че автоцензурата е често срещана, по-специално при дописки за корупцията, сигурността и ситуацията с Нагорни Карабах.  

По време на извънредно положение, каквото бе обявено по време на политическите вълнения в началото на 2008 г., радио и тв програмите можеха да предават само одобрени от правителството новини. Извънредното положение бе отменено на 21 март 2008 г.  

Преса

Aravot – частен ежедневник
Ayastani Anrapetutyun – основан от арменския парламент
Aykakan Zhanamak – основан от опозиционната демократична отечествена партия
Azg – основан от либерално-демократичната партия
Golos Armenii – частен
Iravunk – седмичник основан от политическия съюз „конституционно право“
Respublika Armenia – основан от президентството, парламента и правителството  
Yerkir – основан от арменската революционна федерация, страници на английски език

Телевизия

Public TV of Armenia – национална, държавна
Armenia TV – национална, комерсиална

Радио

Public Radio of Armenia – национално, държавно
Hai FM – първата частна радио станция  
Hit FM – частно УКВ радио в Ереван
Radio Alfa – частно УКВ радио в Ереван
Radio Van – частно УКВ радио в Ереван

Новинарски агенции

Arka – частна, със страници на английски език
Armenpress – държавна, със страници на английски език
Noyan Tapan – частна, със страници на английски език
Mediamax – частна, със страници на английски език
Arminfo – частна


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.