Търсене
Close this search box.

Археолози откриха погребение на скитска амазонка с изключително ценни накити

Археолози откриха погребение на скитска амазонка с изключително ценни накити

Археолози откриха погребение на скитска амазонка с изключително ценни накити

Археолози откриха погребение на скитска амазонка с изключително ценни накити


Направи дарение на училище!



***

При проучване на погребална могила във Воронежка област в Централна Русия археолози се натъкнаха наскоро на погребение на амазонка, датирано втората половина на ІV в. пр.н. е., съдържащо изключително ценни находки, сред които напълно съхранена украса за глава.

 

Сн.1. Намерената украса. Credit: Институт археологии РАН

Това е първата до момента напълно запазена церемониална шапка на богата скитска жена, намерена в района на Дон –  по-рано археолозите в тази област са попадали единствено на отделни детайли от подобни украси. Ръководителят на екипа археолози Валерий Гуляев съобщи за предварителните резултати от изследването на ценните артефакти на 6 декември 2019 г. на заседание на Института по археология на Руската академия на науките.


Разбери повече за БГ Наука:

***

„Досега са намирани около двайсетина подобни украси и всички те са от т.нар. царски погребения или от много богати кургани от степната зона на някогашна Скития. Сега за първи път откриваме такъв тип украса в лесостепната зона, и което представлява особен интерес, украсата за първи път е регистрирана при погребение на амазонка “, коментира Гуляев.

Находките са от могила № 9, част от кургана „Девица V”, получил названието си по името на близко разположено село, който става известен на археолозите в началото на XXI век. Състои се от 19 насипа, някои от които са практически невидими, тъй като тази зона попада сред земеделски земи, които активно се разорават.  От 2010 г. обектът се изследва от специалисти, а конкретно могила № 9 е разкопана през 2019 г.

 

Сн.2. Разкопките на кургана. Credit: Институт археологии РАН

Тази могила представлява  малък хълм с височина около 1 метър и диаметър 40 метра. След като я разкопават, археолозите откриват останките от гробница, към която от изток води тесен вход  – дромос. В древността гробницата била покрита с дъбови греди, положени напречно и носени от 11 мощни дъбови колони и била заобиколена от глинен вал.

В могилата са били положени четири жени на различна възраст: две млади жени на около 20-29 и 25-35 години, момиче на 13-17 години и жена на 45-50 години. Те са били погребани  едновременно, доказателство за което е фактът, че един от стълбовете, крепящи изхода на гробницата, се е намирал в дромоса, блокирайки по такъв начин прохода, че било невъзможно да се заобиколи при последващи погребения.

Могилата е ограбена още в древността. По време на разкопките е разкрит проходът, прокопан от грабителите откъм северната страна до центъра на кургана. Но иманярите са успели да достигнат само до северната и източната част на гробницата, където са взели всичко ценно от останките на момичето и една от младите жени.

„По времето, когато скитите са обитавали тези места, тук е имало прекрасни дъбови гори. Дъбът е отличен строителен материал и благодарение на него можем да изчислим кога е извършен грабежът. Крадците са проникнали в гроба откъм север, когато таванът вече се е бил  срутил и криптата е била засипана с пръст, тоест това се е случило 100 или дори 200 години след засипването на могилата  – няма как да е станало по-рано, тъй като дъбовият таван по това време все още е бил здрав. Иманярите са разпръснали част от костите, но за щастие са намерили само една част от погребението “, добавя Гуляев.

Сн.3. Общ поглед към гробницата. Credit: Институт археологии РАН

Освен разпръснатите кости, в северната половина на гробницата са открити над 30 железни наконечници на стрели, желязна кука под формата на птица, елементи от конски впрягове, железни куки за окачване на юздите, железни ножове, фрагменти от съдове, голям брой животински кости.

Близо до южната и западната стена са намерени непокътнати другите два скелета, до които крадците не са успели да достигнат. Те са били положени върху дървено ложе покрито с постелки от треви. Единият от скелетите принадлежи на млада жена, погребана в „поза на конник“   –  изследванията на антрополозите установяват, че за да могат да я погребат по този начин, са били прерязани сухожилията на краката й. Под лявото й рамо е сложено бронзово огледало, отляво  две копия, в краката й лежали два съда. На лявата си ръка жената е носила гривна от стъклени мъниста.

Втората погребана жена е била на около 45-50 години  –  достопочтена възраст в онази епоха, когато средната продължителност на живота на жените е била 30-35 години. Жената е погребана с празнична церемониална украса на главата с пластини, украсени с растителни орнаменти и висулки във формата на амфори.

Проучванията показват, че бижутата са направени от сплав, в която съдържанието на злато е около 65-70%, а останалото са примеси от мед, сребро и много малък процент желязо. Това е доста висок процент злато за накитите на скитите, които обикновено се изработвали в Пантикапей, древен град на полуостров Крим, чийто наследник днес е град Керч. Обичайно скитските украшения се правели от електрум  –  сплав от сребро и злато, при която съдържанието на златото обикновено било от порядъка само на около 30%.

„Намерената украса представлява уникална находка. Това е първата изцяло запазена женска украса за глава от времето на скитите, намирана някога в района на Среден Дон, при това е открита директно върху черепа. Разбира се, подобни украси са били откривани и преди в някои богати кургани на Скития, но само няколко от тях са намирани от археолози  –  най-често те са били разкопавани първо от селяни, след това са бивали изземвани от полицаи и след като са преминавали през много ръце най-сетне са достигали до специалистите, следователно не се знае колко елементи от тях са запазени. Докато в този случай можем да бъдем сигурни, че находката е напълно съхранена“, посочва още Валерий Гуляев.

До главата на възрастната жена е бил положен железен нож, увит в плат, а също така и железни наконечници на стрели от доста рядък вид  – с раздвоен край. Тези находки, както и многобройните детайли на въоръжението и конската сбруя, дават основание да се предположи, че става въпрос за „амазонки“  –  жени воини, които вероятно в отсъствието на мъжете по време на  военни кампании са охранявали добитъка, имуществото и домовете на останалото население.

„Амазонките са явление, характерно за цялото скитско общество, а само в района на Средния Дон през последното десетилетие нашата експедиция успя да открие около 11 погребения на млади жени воини. За тях са правени отделни погребални могили и са били изпълнявани всички погребални обреди, които обикновено били отредени за мъжете. За първи път обаче попадаме на погребение на четири амазонки наведнъж, при това на различна възраст “, посочва ръководителят на екипа.

Погребението е извършено през есента. За да се определи това, помогнали проучванията на  палеозоолози от Руската академия на науките  –  в гроба са открити кости на шест-осеммесечно агне в бронзов казан, вкопан в земята в центъра на могилата. Грабителите са отнесли казана, който е имал значителна стойност, и са изхвърлили позеленелите от дългия престой в него животински кости.  Тъй като овцете обикновено се ягнят през март-април, специалистите стигат до заключението, че погребението е извършено не по-късно от ноември.

Находките обаче поставят пред  учените въпроси, на които те още не са намерили отговори.

„Сблъскахме се със загадка –  имаме две жени в разцвета на силите си, една девойка и една доста възрастна за онези времена жена. Как всички те са загинали едновременно? Липсват следи от наранявания на костите. Две от жените, чиито кости са разпръснати, имат признаци на туберкулоза и бруцелоза, но едва ли това може да е причина за едновременната им смърт. Затова все още не можем да разберем кое е причинило гибелта на тези четири жени и защо са били погребани заедно? “

 

Превод: Елена Страхилова

Източник: Scientificrussia


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.