Търсене
Close this search box.

Ангелина Пировска, интервю за Наука БГ

Ангелина Пировска, интервю за Наука БГ

Ангелина Пировска, интервю за Наука БГ

Ангелина Пировска, интервю за Наука БГ


Направи дарение на училище!



***

Бихте ли се представили на нашите читатели? 

Ангелина Пировска, магистър археолог, уредник по праистория на Археологически Музей Марица Изток, гр. Раднево и докторант по археометрия в Софийски Университет, към катедра Археология. Магистър по консултативна психология със следдипломна квалификация за детски учител. Семейна с четири деца.

 

Коя научна институция представлявате и с какво се занимава тя?


Разбери повече за БГ Наука:

***

От 2010 съм част от колектива на Археиологическият музей в Раднево, където научната и теренната работа са добре застъпени, а средата е много подкрепяща. От там се насочих към Катедрата Археология на Софийският университет, която обучава кадрите в цяла България и е едно от малкото места където има възможност да се занимавам с археометрия.

 

Кое Ви запали да се занимавате с науката и кога се случи това?

Науката е естествен порив на човек, когато достигне до определено ниво на образование. Винаги ми е харесвало да търся закопани тайни от миналото, а науката ми даде силен инструмент с който да работя.

 

Имате ли одобрен научен проект в последната година, как се казва той и какви ползи ще има той за науката и живота на обикновения човек?

 Сега възобновявам работа по темата на докторантура ми, свързана с анализ на пигментите използвани за декорация на керамика от неолита и халоколита на територията на България, като ги съпоставям с до момента известните данни от цяла югоизточна Европа. Това включва Унгария, Румъния, Хърватска, Сърбия, Албания, Гърция, Украйна и др. През праисторията границите на културите не съвпадат със съвременните, поради което обхващането на целите балкани ще даде ясна представа до за техните културни и търговски взаимоотношения. Разбирането на древните общества ще има голяма полза за археологията, както и за съвременното разбиране на социологията и международната връзки. 

Цялата статия, както и много други, можете да прочетете в новия Брой 165 на списанието.


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.