Търсене
Close this search box.

Албанският фактор в социалистическа република Македония (1945 – 1981)”

Албанският фактор в социалистическа република Македония (1945 – 1981)”

Албанският фактор в социалистическа република Македония (1945 – 1981)”

Албанският фактор в социалистическа република Македония (1945 – 1981)”


Направи дарение на училище!



***

albania.jpg

 „Албанският фактор в социалистическа република Македония (1945 – 1981)”

 Марияна Стамова

  http://science.icnhost.net/migrate/sites/default/files/field/image/albania.jpg

В продължение на повече от две столетия албанският фактор в Македония е една обективна и динамично променяща се реалност. Това каза в интервю за Агенция “Фокус” Марияна Стамова, автор на книгата „Албанският фактор в социалистическа република Македония (1945 – 1981)”, която бе представена в Института по балканистика – БАН. В книгата е проучен и анализиран научно значимият и политически актуален проблем за положението и статута на албанското малцинство в югославската федерация, но с основен акцент на албанците в Македония в периода от края на Втората световна война до косовските събития през 1981 г., които слагат своя отпечатък и въздействат върху това население. В научното изследване се разглежда проблемът в двата му аспекта – като вътрешен за Югославия и съответно Македония и като част от югославско (македонско)-албанските отношения, каза Марияна Стамова.
„Наред с положението на албанците в Косово, което се очертава като обществено-политически, икономически, образователен и културен център на албанците в югославската федерация, специфично място заемат и проблемите, свързани с положението на албанците в Македония. За разлика от Косово, македонското ръководство и след решенията на преломния в развитието на албанците в Югославия „Брионски” пленум на ЦК на СЮК през 1966 г., не допускат навлизането на албански кадри във всички области на обществено-политическия живот в републиката. След промените в Косово и разширяване правата на местните албанци македонското ръководство все пак бива принудено да се съобрази с новите реалности в СФРЮ по националния въпрос. Но в Македония съумяват на първо време да удържат албанците в рамките на правата на националните малцинства в републиката и да не допуснат прояви на автономизъм и стремеж към обединение с Косово. За осъществяване на своята политика Скопие дозирано въвежда елементи на културно-просветна автономия и не допуска преки контакти с Тирана като всичко се централизира чрез съответните македонски ведомства и институции”, каза Марияна Стамова.

 


Разбери повече за БГ Наука:

***


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.