Търсене
Close this search box.

Айсбергите забавят бъдещото затопляне на Южното полукълбо

Айсбергите забавят бъдещото затопляне на Южното полукълбо

Айсбергите забавят бъдещото затопляне на Южното полукълбо

Айсбергите забавят бъдещото затопляне на Южното полукълбо


Направи дарение на училище!



***

Превод: Елена Страхилова

Източник: ScienceDaily

 

Ново изследване, публикувано в списание Nature Climate Change, установи, че антарктическите айсберги могат да отслабят и забавят ефекта от глобалното затопляне в Южното полукълбо.

Глобалното затопляне заплашва стабилността на ледената покривка на Антарктида. Последните наблюдения разкриват бързо изтъняване на районите на ледниците Пайн айлънд и Туейтс, което може да се отдаде отчасти на затоплящите се океани. Тези констатации предизвикаха опасения за ускорена загуба на ледената покривка в Западна Антарктида и потенциално покачване на морското равнище. Загубата на леда може да настъпи чрез изливане в океана на прясна вода (загуба на ледника в течно състояние) или чрез раздробяването му на айсберги (загуба в твърдо състояние).


Разбери повече за БГ Наука:

***

С прогнозираното бъдещо оттегляне на ледената покривка на Антарктида учените очакват засилване на изливането на айсбергите в океана. Айсбергите могат да се запазят с години носени от ветровете и теченията в океана до момента, в който достигнат по-топли води и в крайна сметка се стопят. Процесът на топене охлажда океанските води, както кубчета лед в чаша за коктейл. Освен това, изливането на прясната вода от айсберга влияе на теченията, намалявайки солеността на морската вода. Остава открит въпросът дали този ефект на айсберга може да забави или да промени бъдещите климатични промени на Южното полукълбо.

Изследователите на климата от Хавайския университет (САЩ), Центъра за климатична физика (Южна Корея), Университета в Пен (САЩ) и Университета в Масачузетс(САЩ) за първи път дават оценка на този ефект от отделянето на айсбергите на Антарктида върху бъдещето на климата на Южното полукълбо. Екипът проведе серия от компютърни симулации на глобалното затопляне, включващ комбинирания ефект от сладководните и охлаждащи ефекти върху океана. Размерът и броят на айсбергите, разгледани в тяхната симулация, имитира постепенното оттегляне на ледената покривка на Антарктида за период от няколкостотин години. Изследователите откриват, че айсбергите могат значително да забавят индуцираното от човека затопляне в Южното полукълбо като въздействат на ветровете и валежите.

„Нашите резултати показват, че ефектът от топенето на айсбергите на Антарктида трябва да бъде включен в компютърните модели за симулиране на бъдещите промени на климата. Моделите използвани понастоящем в Междуправителствения панел за климатични промени (МПКП) не отчитат този процес”, казва д-р Фабиен Шлосер, водещ автор на изследването в Nature Climate Change.

Д-р Тобиас Фридрих, съавтор на проучването, добавя: ”За да се стопят айсбергите в 21 век в един от нашите най-екстремни сценарии за оттегляне на антарктическия лед, ще е необходима енергия 400 пъти по-голяма от сегашното годишно потребление на енергия в света. Морското равнище би се покачило с около 80 см, засягайки много крайбрежни райони и общности в световен мащаб.“

Последните проучвания сочат, че въздействието от изтичането на разтопените айсберги на Антарктида в океана може да доведе до бъдещо ускоряване на топенето им и покачването на световното морско равнище. Настоящето изследване рисува по-сложна картина на основната динамика. Според резултатите от него охлаждащият ефект на айсбергите до голяма степен компенсира процесите, за които се смяташе, че ускоряват топенето на ледниците на Антарктика.

„Нашето изследване подчертава ролята на айсбергите в световните климатични промени и повишаването на морското равнище. В зависимост от това колко бързо се разпада западната антарктическа ледена покривка, ефектът на айсберга може да забави бъдещото затопляне в градове като Буенос Айрес и Кейптаун с 10 до 50 години”, казва проф. Аксел Тимерман, един от авторите в проучването и директор на Центъра по климатична физика (IBS).

Изследователският екип планира допълнително да оцени взаимодействието между леда и климата и техния ефект върху равнището на световния океан с нов компютърен модел, който те са разработили.

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.