Мрънкащите не четат. Действащите търсят знание.

Накратко: Статията анализира критично ниските нива на четене в България, според които над половината българи не са прочели нито една книга през последната година. Авторът противопоставя пасивността на хората, които се отказват от знанието, на стремежа на активните личности към постоянно самоусъвършенстване и защита от дезинформация.

Защо България затъва в невежество, докато Европа търси просветление

Застой или Развитие? Изборът е твой.

Писна ли ви от мрънкачи? От онези, които чакат всичко наготово, без да помръднат пръст, а после се оплакват, че нямат информация или, че другите им са виновни? България е пълна с тях – хора, които твърдят, че всичко знаят, но упорито отказват да прочетат и една книга. 

Мрънкащите читатели: Една национална диагноза

Нека бъдем брутално честни: половината България не чете. По данни на НСИ от 2022 г. 51.8% от българите не са прочели нито една книга през последната година. Нека го повторим: Повече от половината! Това не е просто статистика, това е диагноза за пасивност, апатия и отказ от развитие. За сравнение, Евростат ни показва още по-мрачна картина с 60.4% нечетящи за същата година, въпреки че данните на НСИ са по-обнадеждаващи. Дори ако погледнем проучването „Индекс Право на култура“ за 2023 г., където 60% четат, картината пак остава тревожна. Защото дори да четат, въпросът е какво четат и защо.

Жените четат повече от мъжете (58.5% срещу 38.0%), което само подсилва тезата за общата мъжка апатия към знанието. Най-активни са хората между 25 и 34 години (53.2%) – групата, която уж би трябвало да е най-мотивирана за самоусъвършенстване. А какво се случва с останалите? С онези, които между 45 и 54 години регистрират най-нисък дял на четене (44.0%)? Изгубени ли са завинаги в блатото на „нямам време“ и „няма смисъл“?

Образованието е ключово, но и плашещо показателно: 84.4% от хората с висше образование четат, докато при тези с основно или по-ниско образование процентът е едва 7.0%. Това не е просто разлика, това е пропаст. Пропаст, която разделя България на две – на тези, които поне имат някакъв досег до знанието, и на тези, които доброволно избират да останат в невежество. А когато към това добавим, че в селските райони само 24.8% четат, става ясно, че достъпът до информация е само едно извинение.

Друг важен аспект е не само дали хората четат, но и колко книги успяват да прочетат. Според данните едва 8% от българските читатели са прочели повече от 10 книги през годината. За сравнение, в Европейския съюз 17.4% от жените и 9.9% от мъжете са прочели повече от 10 книги годишно

 

Дезинформацията: Когато мрънкащите се хранят с лъжи

Ако липсата на четене е проблем, то вярата в дезинформацията е национална катастрофа. През октомври 2024 г. 70% от българите вярват в конспиративни теории. Седемдесет процента! Това е най-високият процент в целия Европейски съюз. Докато две трети от гражданите на ЕС (68%) признават, че са били изложени на фалшиви новини, ние сме тези, които активно ги поглъщаме и разпространяваме. Защо? Защото не четем, не проверяваме, не мислим критично. Предпочитаме лесните отговори, удобните лъжи, вместо сложната и често неудобна истина.

Последиците са брутални. България регистрира най-висока смъртност на глава от населението по време на COVID-19 и най-нисък процент ваксинация в ЕС. Това не е случайно. Това е пряк резултат от широко разпространената дезинформация и конспиративни теории, в които толкова лесно повярвахме. Когато националната телевизия и радио имат под 44% доверие, а частните медии едва 21%, не е чудно, че „пост-истина“ ситуацията процъфтява. Близо половината българи (48.8%) третират фактите релативистично, оценявайки ги според това дали обслужват личната им гледна точка. Ето това е дъното на невежеството – когато фактите вече нямат значение, а само удобното мнение.

България е последна по медийна грамотност сред страните от ЕС за 2023 г. Последна! Това ни прави най-уязвими за дезинформация. Докато 70% от младите европейци са уверени, че могат да разпознаят дезинформация, ние сме тези, които просто вярват на всичко, което им се сервира, особено когато е подкрепено от изкуствен интелект, който прави фалшивите новини все по-правдоподобни.

 

Действащите търсят знание

Изборът е прост: да продължим да мрънкаме, да вярваме на конспирации и да тънем в невежество, или да започнем да действаме. Знанието не е някаква абстрактна услуга, която чака да бъде доставена. То е във всяка книга, във всяка статия, във всяка научна платформа като БГ Наука, която ви предоставя информация, но очаква от вас да я осмислите и приложите.

БГ Наука е доказателство, че има изход от този информационен хаос. С близо 20-годишен опит, тя е водеща дигитална платформа за научно съдържание на български език, която трансформира сложни научни концепции в достъпна и приложима информация. БГ Наука решава един съществен проблем в България – липсата на качествено и проверено научно съдържание на разбираем език.

БГ Наука не ви сервира „готови“ отговори, а ви дава инструментите да вземате по-добри решения, да развивате критично мислене и да подобрявате качеството си на живот чрез прилагане на научния метод. Платформата обединява научнопопулярно списание, курсове, ръководства, видеа и аудио материали, създавайки социална мрежа за знание с с хиляди статии, стотици резюмета на научнопопулярни книги и т.н.. Това не е просто уебсайт, а цяла екосистема за учене и развитие.

Действащите хора проучват, питат конкретно, експериментират и прилагат наученото. Те не се страхуват да копаят дълбоко, да проверяват източници и да мислят критично. Те знаят, че знанието е сила и инструмент за промяна – лична и обществена.

„Убедете се сами с безплатен 10-дневен безплатен пробен период – нищо не рискувате, а стойността, която можете да получите, е огромна.

Време е за действие!

Спрете да чакате! Светът принадлежи на действащите, на тези, които не чакат да им поднесат истината, а я търсят с всички сили. България заслужава да има повече търсачи. И светът ще бъде по-добро място, когато престанем да се храним с лъжи и започнем да жадуваме за истинско, проверено знание.

 

Живейте по-добре с наука!

  • Развийте критично мислене и изградете защита срещу дезинформация.

  • Придобийте ключови умения за по-добър живот с нашите курсове във формат текст, видео и аудио.

  • Открийте новостите и иновациите в медицината.

  • Само 3 минути дневно са достатъчни, за да трансформирате живота си!

  • Всеки месец ви очаква нов брой с увлекателни статии по биология, космос, технологии, история, медицина и много други.

Изживейте науката навсякъде и по всяко време, като я четете на най-удобното за вас устройство.

 

Създадохме платформа, която предлага курсове и ръководства, насочени към решаването на житейски предизвикателства чрез научно обосновани методи. Тя не само подпомага личностното развитие, но и предоставя ценни знания за водене на по-здравословен, успешен и пълноценен живот. Благодарение на научния подход, потребителите ще имат възможност да подобрят своето благосъстояние и да постигнат по-високо качество на живот.

БГ Наука
Правила на поверителност

Използваме „бисквитки“, за да персонализираме съдържанието и рекламите, да предоставяме функции на социални медии и да анализираме трафика си. Също така споделяме информация за начина, по който използвате сайта ни, с партньорските си социални медии, рекламните си партньори и партньори за анализ.

Можете да коригирате всички настройки на „бисквитките“, като отворите разделите вляво.