За първи път археолози откриха екземпляри от прочутите египетски конусни шапки

Накратко: Археолози откриха за първи път два физически екземпляра на прочутите египетски конусовидни шапки, които досега бяха известни само от древни стенописи. Намерените предмети от восък са открити в гробниците на Амарна върху черепите на млади хора с нисък социален статус, което променя досегашните теории за тяхното предназначение.

Изображенията на древни египтяни, носещи на главите си особени конусовидни предмети, каквито до момента не бяха откривани при археологически разкопки, от години предизвикваха сред специалистите научен дебат. Неясното предназначение на тези мистериозни удължени конуси, които могат да се видят при немалко човешки фигури върху стенописите отпреди 2000 до 3550 години, караха учените да предлагат различни хипотези за тяхната функция и значение.

 

Сн.1. Изображения на конусовидните шапки. Credit: Antiquity

Някои експерти смятаха, че това са топки етерични масла, приготвени от ароматни вещества и предназначени след като се разтопят да парфюмират тялото. Други бяха на мнение, че те са атрибут от погребалните ритуали и имат за цел да донесат богатство и благоденствие в задгробния живот. А мнозина дори се съмняваха дали изобщо са били носени подобни шапки или са просто  символика в стенописите подобно на ореолите около главите на християнските светци.

 

Сн.2. Откритието в Амарна. Credit: Antiquity

Екип археолози, ръководен от Анна Стивънс от университета Монаш в Мелбърн, Австралия, успя да открие за първи път две такива шапки при разкопки в гробниците на Амарна в Египет. Градът е построен около 1346 г. пр. н. е. от фараона Аменхотеп IV, познат повече като Ехнатон, и се превръща в негова столица, а скоро след смъртта му през 1332 г.пр.н.е. е изоставен.

Двете намерени конусовидни шапки са високи около 7 см и са открити върху черепите на 20-годишна жена и на още един покойник с неустановен за момента пол, починал на възраст приблизително 15-20 години. И двамата погребани са били с нисък социален статус, което се оказва поредна изненада за археолозите, тъй като досега се смяташе, че този тип шапки са носени само от високопоставени египтяни.  Поради това някои изследователи предполагат, че намерените шапки са били само копия на истинските и целта им е била да осигурят на покойниците по-добро положение и богатство в отвъдното. Спектроскопските анализи разкриха, че шапките са били кухи и не съдържат следи от масла или тамян, както се смяташе досега, а са изработени от восък.  За откритието Анна Стивънс и колегите й съобщиха през декември в сп. Antiquity.

 

Превод: Елена Страхилова

Източник: Smithsonianmag

Живейте по-добре с наука!

  • Развийте критично мислене и изградете защита срещу дезинформация.

  • Придобийте ключови умения за по-добър живот с нашите курсове във формат текст, видео и аудио.

  • Открийте новостите и иновациите в медицината.

  • Само 3 минути дневно са достатъчни, за да трансформирате живота си!

  • Всеки месец ви очаква нов брой с увлекателни статии по биология, космос, технологии, история, медицина и много други.

Изживейте науката навсякъде и по всяко време, като я четете на най-удобното за вас устройство.

 

Създадохме платформа, която предлага курсове и ръководства, насочени към решаването на житейски предизвикателства чрез научно обосновани методи. Тя не само подпомага личностното развитие, но и предоставя ценни знания за водене на по-здравословен, успешен и пълноценен живот. Благодарение на научния подход, потребителите ще имат възможност да подобрят своето благосъстояние и да постигнат по-високо качество на живот.

БГ Наука
Правила на поверителност

Използваме „бисквитки“, за да персонализираме съдържанието и рекламите, да предоставяме функции на социални медии и да анализираме трафика си. Също така споделяме информация за начина, по който използвате сайта ни, с партньорските си социални медии, рекламните си партньори и партньори за анализ.

Можете да коригирате всички настройки на „бисквитките“, като отворите разделите вляво.