Търсене
Close this search box.

5 Бар трика, които може да направите посредством науката

5 Бар трика, които може да направите посредством науката

5 Бар трика, които може да направите посредством науката

5 Бар трика, които може да направите посредством науката


Направи дарение на училище!



***

1_Tim Shaw.png

Превод: Виктория Бочевска

С любезното съдействие на Тим Шоу, чието телевизионно шоу стартира тази година.

 

Както Кърт Вонегът пише в своя класически роман “Котешка люлка”, “науката е магия, която работи”. Същото може да бъде казано и за тези привидно магични бар – хитрости, които не са наистина трикове, но са базирани на лесна физика и наука. Бяха ми показани от вежлив англичанин на име Тим Шоу, който е домакин на шоу, наречено “Нито едно от по-горе”, дебютиращо на 24-ти март 2015 г. по Nacional Geographic Channel от 21.00 часа. В шоуто, Шоу ще води поредица от ексцентрични и изключителни постижения като кацане на хеликоптер върху яйца – без да се счупи нито едно , за да демонстрира “колко готина може да бъде науката”– казва той. (Научното обяснение за този пример е, че формата на яйцата е изненадващо здрава и когато много яйца са поставени заедно, тяхната обща здравина е по-голяма от колкото можеш да си представиш.) Ето няколко хитрини, които Шоу демонстрира за PopSci миналата седмица.

 


Разбери повече за БГ Наука:

***

1. Фокус с бутилка вино, обърната надолу.

 

Шоу излива съдържанието на бутилка вино в купа, оставяйки малко количество на дъното на бутилката. След това поставя бутилката в микровълновата печка за около три минути. Какво ще се случи, когато постави бутилката отгоре-надолу в купата?

 

Отговора: Бутилката ще изсмуче почти всичкото вино от купата.

 

1_Tim Shaw.png (407×388)

 

Как работи? Микровълновата печка превръща голяма част от водата и алкохола във виното, в пара и изпарения, които карат налягането в бутилката да се повиши. Макар че бутилката не е запечатана, отворът е достатъчно малък, така че по-голямата чат остава в бутилката. След като веднъж изважда бутилката и я пуска надолу с отвора във виното обаче, тапата се формира и газовете в бутилката бързо се охлаждат. Тъй като водата се кондензира като се започне от газ към течност, налягането в бутилката спада. Това кара заобикалящото бутилката атмосферно налягане да “избута” виното от купата нагоре към отвора на бутилката, обяснява Шоу.

 

 

2.Създайте плазмена топка във вашата микровълнова печка.

 

Шоу запалва кибритена клечка в микровълнова печка и помощникът му поставя чаша вино върху нея. След това включва микровълновата печка. Почти веднага се появява топка от плазма. Шоу казва, че може да се достигне висока температура, достатъчна да счупи стъклената чаша. След няколко неуспешни опита, трика проработва, както можете да видите във видеото, но не счупва чашата с вино, вероятно за добро.

( Не препоръчвам това да се опитва у дома.)

 

Как работи: Микровълните (произведени от магнетронът на електрическият уред) предизвикват газовете, освободени от горящата кибритена клечка, да станат слабо йонизирани, или заредени, създаващи плазма.

Някой електрони в газовете абсорбират микровълните, достигайки по-високо ниво на енергия. Но те не остават за дълго и след като се върнат обратно на по-ниското ниво на енергия, освобождават светлина и топлина.

 

3.Газообразно уиски

 

Шоу налива малко уиски в 20-унциова пластмасова бутилка, а след това я напомпва няколко пъти с помпа за велосипед. Връзката между помпата и бутилката трябва да бъде херметическа, което Шоу постига с гумена тапа. След като освободи уплътнението, мътността от уиски и вода се появява вътре в бутилката. Тази уиски-мъгла може да бъде вдишана. (Може би не е опасно да се прави това веднъж или два пъти, но при по-продължително вдишване е опасно.)

 

Как работи? Постепенното натрупване на налягане кара малко количество от алкохола да се изпари и да се превърне в газ. Налягането преодолява междумолекулните сили, които обикновено правят алкохола течност при стайна температура и позволява да се направи фазата на прехода към газ. Когато налягането спадне отново, алкохолът се кондензира и образува малки видими капчици.

 

4.Пренос на вода в чаша

 

Имаш купа, плитко напълнена с вода, една празна чаша, резeн лайм и кибрит. Сега премести водата от купата, в чашата. (Без да я наливаш – това е измамата.)

 

Решението: Постави резена лайм в средата на купата. Запали клечка кибрит и я вкарай в изправено положение (с пламъка нагоре) в резена лайм. Постави чашата отгоре. Виж как водата прониква в чашата когато кибритената клечка постепенно угасва.

 

Как работи? Като кибритената клечка гори, тя изразходва кислорода в чашата. Докато създава вода и въглероден диоксид, това намалява налягането, абсорбирайки водата.

 

5.Отворете дъното на бутилка

 

Шоу напълва бирена бутилка почти до горе с вода, оставяйки около 1 инч празнина.

След това удря здраво с длан капачката на бутилката. Дъното изскача, заедно с водата.

Преди това мислех, че това е градска легенда, но явно не е така. За да направиш трика, ключовото е да държиш бутилката здраво с другата ръка, предпазвайки долната част от мърдане колкото се може повече. Това създава ударна вълна от налягане, която се движи чрез течността, счупвайки бутилката в най-слабата й точка- дъното.

Една важна забележка: Трика не работи с газирани напитки като бира, казва Шоу. Вместо газирано, водата или изветрялата бира са идеални. Балончетата в течността пречат движението на ударната вълна, казва той.

 

Други новини по темата: Ето защо удряйки по капачката на нечия бутилка бира, това причинява образуване на пяна.

 

 

Източник: http://www.popsci.com/

 

 

 

 

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.