Търсене
Close this search box.

Само 30 минути природа на седмица понижават риска от депресия

Само 30 минути природа на седмица понижават риска от депресия

Само 30 минути природа на седмица понижават риска от депресия

Само 30 минути природа на седмица понижават риска от депресия


Направи дарение на училище!



***

Credit: David McDermott, flickr (CC BY 2.0)
Credit: David McDermott, flickr (CC BY 2.0)

Само 30 минути на седмица, прекарани навън – в парка, планината или на разходка по нови пътечки с кучето – са достатъчни, за да понижат риска от високо кръвно и депресия, според ново проучване.

Австралийски учени установили, че хора, които живеят в града, но полагат усилие да прекарват време на „зелена площ” веднъж седмично, се чувстват много по-комфортно при определени социални ситуации, затова наистина е време да спрете компютъра си и да излезете на въздух!

„Ако всеки посещаваше парка за половин час седмично, щеше да има 7% по-малко случаи на депресия и 9% по-малко хора с високо кръвно” – казва екологът Danielle Shanahan от Университета на Куийнсленд.

Shanahan и екипът ѝ анализирали данни от 1 538 жители на Брисбейн, Куийнсленд, които трябвало да разкажат за навиците си, свързани с природата и физическата активност, а менталното и физическото им здраве били оценени.

Credit: Todd Huffman, flickr (CC BY 2.0)
Credit: Todd Huffman, flickr (CC BY 2.0)

Били отчетени следните параметри: средна честота на посещенията на зелени площи през годината; средна продължителност на посещенията на тези места през седмицата; „наситеността” на природата в тези пространства – измерена според количеството и сложността на озеленяването там.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Здравните рискове за групата били установени, чрез използване на стандартизиран тест, който идентифицира лека или по-тежка депресия, безпокойство или стрес и е отчетено кои от участниците са се лекували от високо кръвно налягане.

Индивидуалното усещане за социална кохезия (сближаване) – което обозначава желанието за кооперация с другите в социална ситуация – е било оценено, чрез отговорите на анкета, която измерва неща като доверие, взаимен обмен в обществата и общото сближаване в общността.

Екипът установил, че хората, които редовно прекарват повече време в зелените площи, имат по-ниски нива на депресия и високо кръвно, а тези, които посещавали тези места по-често имали по-голяма социална кохезия.

„По-високите нива на физическа активност са свързани както с продължителността, така и с честотата на посещенията на зелените площи” – заключават изследователите в списание Scientific Reports. „Анализът доза-отговор за депресията и високото кръвно налягане предполага, че посещенията на тези места за 30 минути или повече на седмица понижават честотата на двете заболявания сред населението с до 7% и до 9% съответно.”

Разбира се, това проучване има ограничения – най-големите от тях са, че участниците сами са съобщили каква е активността им на открито, затова резултатите може да бъдат леко изкривени, а изследователите могат да покажат само взаимовръзката между природата и ползите за здравето – те не са проучили биологичните изменения, които се случват вътре в тялото, които биха могли да обяснят тази връзка.

Но откритията на това проучване не са нови – те са предшествани от множество научни изследвания, които откриват истинска полза от простия акт човек да излиза навън от време на време.woman-892309

Преди година, сходно проучване откри, че 90-минутна разходка през тревист терен в действителност изменя нервната активност на участниците по отношение на „руминацията” – повтарящи се натрапчиви мисли, съсредоточени върху отрицателни аспекти на личността, които може да доведат до повишен риск от депресия.

Peter Dockrill обяснява:

„Чрез сканиране на мозъка на участниците преди и след разходката, екипът откри, че нервната активност в субгенуалния префронтален кортекс на мозъка – областта, която е активна по време на руминацията – се е понижила при доброволците, които се разходили сред природата. Това, което изпитали било в съответствие с откритието на изследователите – участниците съобщили, че докато се разхождали, премисляли проблемите си много по-малко.”

Друго проучване, проведено по-рано тази година, откри, че обикновена разходка по улица с дървета – дори в града – може значително да понижи нивата на стреса, като след такава разходка доброволците успявали да запазят самообладание по-успешно, когато се налагало да се изправят пред стресови ситуации, като тази да изнасят реч или да правят тест пред съдии.

И накрая, излизането навън на естествена светлина може да ви спаси от късогледство – дори без наоколо да има дървета – затова, ако можете да направите една промяна в ежедневието си – нека бъде тази да прекарвате повече време навън. Наистина няма какво да губите, а и кучето ви ще ви обича още повече!


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.