Търсене
Close this search box.

На 3 август 1492 г. Христофор Колумб отплава от пристанището Палос де ла Фронтера в Испания.

На 3 август 1492 г. Христофор Колумб отплава от пристанището Палос де ла Фронтера в Испания.

На 3 август 1492 г. Христофор Колумб отплава от пристанището Палос де ла Фронтера в Испания.

На 3 август 1492 г. Христофор Колумб отплава от пристанището Палос де ла Фронтера в Испания.


Направи дарение на училище!



***

На 3 август 1492 г. Христофор Колумб отплава от пристанището Палос де ла Фронтера в Испания на първата си експедиция с корабите Санта Мария, Пинта и Ниня. 

Целта на това пътуване в неизвестното зад хоризонта, е да се намери по-пряк път до Индия и Китай.

Като се базира на правилното антично учение за сферообразната форма на Земята, но и на неверни изчисления на учени от XV век, той съставя проект за западния най-кратък морски път от Европа до Индия и в началото на 1484 г. го предлага на португалския крал Жуау II. Кралят предава проекта му на съвет от учени, които трябва да преценят неговата целесъобразност. Тези учени се усъмняват в изчисленията на Колумб и това е основният им мотив да отхвърлят проекта. По-късно той решава да се премести в Кастилия, където с поддръжката на крал Фердинанд II Арагонски и кралица Изабела I, успява да организира правителствена океанска експедиция.

На 12 октомври 1492 г. моряците за първи път забелязват на запад непознат остров, който Колумб нарича Сан Салвадор, като отбелязва, че според местните жители името му е Гуанахани. Най-вероятно това е настоящият остров Сан Салвадор, официално именуван така през 1925 г. 

Тук за първи път испанците виждат тютюн, а при откриването на Куба и Хаити, няколко дни по-късно, европейците за първи път виждат царевица, картофи, ванилия и каучук.


Разбери повече за БГ Наука:

***

До края на живота си Колумб организира още три експедиции, през които открива още много карибски острови. Както и континенталните брегове на два нови континента – Северна и Южна Америка, но той умира мислейки си, че е открил нов път към Индия. Противно на митовете, че Колумб се е опитвал да докаже с експедициите си, че Земята е кълбовидна, всъщност дебатът в неговото съвремие не е бил дали Земята е плоска или кръгла. Учените от тази епоха вече са били наясно с това и дори са изработвали глобуси. Въпросът тогава е бил ширината на океана; и именно тук противниците на Колумб са били прави. Той е подценил обиколката на Земята и ширината на океана твърде много. На пътя му се е оказала Америка и тя е съкратила това, което иначе щеше да бъде много дълго и почти невъзможно пътуване до крайната цел.

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.