Търсене
Close this search box.

29 февруари

29 февруари

29 февруари

29 февруари


Направи дарение на училище!



***

Слънчевата година е малко по-малко от 365 1/4 дни. Това означава, че като се добавя по един допълнителен ден всяка четвърта година, календарът изостава в сравнение със Слънцето. По тази причина през 1582 г. след Хр. Юлианският календар е изоставал с десет дни. Папа Григорий XIII решил да поправи това, като обявил 5 октомври 1582 г. за 15 октомври 1582 г., създавайки пълен хаос в насрочените срещи и поканите за приеми. Освен това той постановил, че от този ден нататък високосните години ще са тези, които се делят на 4, например 1992, като стотните години не са високосни, освен ако не се делят на 400, като 2000. Този нов календар, който използваме и днес, продължава мъничко да изостава и може би след няколко хиляди години ще трябва да се намеси някой друг папа. Грегорианският календар е приет през 1582 г. в католическите страни, през 1700 г. в Германия, през 1715 г. във Великобритания и през 1918 г. в Русия.

Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.