Търсене
Close this search box.

10 000 лв. годишна докторантска стипендия на фондация Карол Знание за изявени изследователи

10 000 лв. годишна докторантска стипендия на фондация Карол Знание за изявени изследователи

10 000 лв. годишна докторантска стипендия на фондация Карол Знание за изявени изследователи

10 000 лв. годишна докторантска стипендия на фондация Карол Знание за изявени изследователи


Направи дарение на училище!



***

 

Започна прием на кандидатури в конкурса за Годишна докторантска стипендия в размер на 10 000 лв. 

Кандидатите трябва да са редовни докторанти, които не са в последна година на обучението си и да работят в областта на техническите, естествените или медицинските науки.

През 2024 г. фондацията ще връчи отличието на седмия си лауреат в конкурса, наследник на годишната докторантска стипендия на финансова група Карол.
Крайният срок за кандидатстване е 30 ноември, финалът на конкурса пред жури ще бъде през януари.


Разбери повече за БГ Наука:

***

В последното издание на конкурса бяха връчени две специални награди – за иновация и за принос в науката.
От първата стипендия за 2012 г. досега са подкрепени 11 талантливи докторанти в различни области на науката с общо 90 000 лв. Най-много са лауреатите от Софийски университет – 3 стипендии и 2 специални награди. По двама носители имат Технически университет – София, УАСГ, БАН и Медицински университет – София.

Настоящият носител на престижната стипендия Цветомир Гечев е докторант в Технически университет – София, Факултет по транспорта. Дисертационната му работа изследва възможността за намаляване на въглеродните емисии чрез комбиниране на горивна клетка и двигател с вътрешно горене.

Единствените в историята на конкурса награди за иновация и принос в науката бяха връчени в началото на годината съответно на Моника Праматарова, докторант в Биологическия факултет на СУ и на Радослав Симеонов, докторант във Физическия факултет на СУ и Niels Bohr Institute, Дания. 

Младият ентомолог регистрира и анализира биоакустичните сигнали на редица видове за първи път в науката. Моника Праматарова има събрана акустична колекция на важни икономически вредители листни бълхи, чиито сигнали може да разграничи и нямам търпение да представи на научния свят това неочаквано разнообразие.

Изследователят на тъмната материя Радослав Симеонов участва в експеримента PADME в Националната лаборатория във Фраскати, Италия и в ALICE – един от четирите големи eксперимента на големия адронен колайдер в CERN. Докторантурата му е фокусирана и върху разработването на прототипи за бъдещия калориметър – нов детектор за регистриране на частици FOCAL. Той ще е двукомпонентен – електромагнитен и адронен. Получените данни от него ще бъдат ключови за изследвания на тъмната материя. Крайните резултати от прототипите ще са решаващи за дизайна и конструирането на крайния детектор.

Повече подробности и как да кандидатствате за докторантската стипендия – тук.


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.