Търсене
Close this search box.

Звезден прах в снега над Антарктида

Звезден прах в снега над Антарктида

Звезден прах в снега над Антарктида

Звезден прах в снега над Антарктида


Направи дарение на училище!



***

Превод: Елена Страхилова

Източник: Science Daily

Редкият изотоп желязо-60 се създава при масивни звездни експлозии. Много малко количество от него достига Земята от далечните звезди. Сега изследователски екип с участието на учени от Техническия университет в Мюнхен (TUM) намери за първи път желязо-60 в снега на Антарктида и предполага, че то идва точно оттам.

Количеството космически прах, достигащо всяка година до нашата планета, варира между няколко хиляди и десет хиляди тона. Повечето от малките частици са с произход от астероидите или кометите от Слънчевата система. Няма естествени наземни източници за съдържащия се в тях изотоп желязо-60– той възниква единствено в резултат на експлозии на свръхнови звезди или чрез реакции на космическо излъчване съпътствано с космически прах.

Арктическият сняг пътува по света


Разбери повече за БГ Наука:

***

Първите доказателства за появата на желязо-60 на Земята са открити в дълбоководни находища от изследователския екип на TUM преди 20 години. Част от екипа тогава бе и Гюнтер Корщинек, който предположи, че следи от звездни експлозии могат да бъдат намерени и в чистия, недокоснат сняг на Антарктида. За да потвърди тази хипотеза, д-р Сеп Кипфстул от Института Алфред Вегенер събира 500 кг сняг на гара Конен, контейнерно селище в Антарктида, и го транспортира за анализ до Мюнхен. Там екип на TUM стопява снега и отделя твърдите компоненти от получилата се вода като те биват обработени в Центъра Хелмхолц Дрезден-Росендорф чрез различни химични методи, така че желязото, необходимо за последващото изследване, да присъства в пробите, които ще бъдат върнати в Мюнхен.

Коршинек и Доминик Кол от изследователската зона „Ядрени частици и астрофизика” към TUM откриват 5 атома желязо-60 в пробите, използвайки ускорителната лаборатория в Гархинг край Мюнхен. „Нашите анализи ни позволиха да изключим космическата радиация, тестовете за ядрено оръжие или аварии на реактори като възможни източници на желязо-60”, заявява Кол. „Тъй като няма естествени източници за този радиоактивен изотоп на Земята, ние бяхме сигурни, че той трябва да идва от свръхнова звезда.”

Прахът идва от звездите

Изследователският екип успява да определи сравнително точно кога желязото е било отложено на Земята, тъй като анализираният снежен слой не е по-стар от 20 години. Освен това, откритият изотоп не изглежда да идва от много далечни звезди, тъй като ако това бе така, прахът от желязото щеше да се разсее твърде много из Вселената. За половината живот, който има желязо-60, всички атоми със земен произход, вече щяха да са се разпаднали напълно. Следователно, Кол приема, че желязо-60 в снега на Антарктида идва някъде от близките ни звезди, например от натрупаните облаци газ, в които в момента се намира нашата Слънчева система.

„Слънчевата система навлезе в един от тези облаци преди около 40 000 години и ще го напусне след приблизително няколко хиляди години”, казва Кол. „Ако хипотезата за газовия облак е правилна, тогава материалът от ледени ядра по-стари от 40 000 години няма да съдържа междузвездно желязо-60. Това би ни позволило да проверим преминаването на Слънчевата система в облака и би било революционно откритие за учените, работещи върху околната среда на Слънчевата система.”


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.