Търсене
Close this search box.

Застрашените зелени морски костенурки може би се завръщат в САЩ

Застрашените зелени морски костенурки може би се завръщат в САЩ

Застрашените зелени морски костенурки може би се завръщат в САЩ

Застрашените зелени морски костенурки може би се завръщат в САЩ


Направи дарение на училище!



***

Нарастващите популации на зелени морски костенурки, живеещи в и около хавайските и американските тихоокеански островни територии, се увеличават.

От 2002 г. до 2015 г. водолазни изследователи обиколили 53 острова, атоли и коралови рифа в целия тихоокеански регион, провеждайки първото цялостно проучване в този регион на океанските местообитания на костенурките. През 13-те години водолазите са преброили над 3400 морски костенурки. По-голямата част или 90,1%, са зелени морски костенурки; само 8,3% са били ястребоклюни морски костенурки и 1,6% са неидентифицирани.

Броят на зелените морски костенурки, забелязани около хавайските острови, се увеличава средно с 8% всяка година, съобщава екипът на 24 април в PLOS ONE. Около Американската Самоа и Марианските острови, броят на костенурките се е увеличил средно с 4% годишно.

„От гледна точка на природозащитниците, това е феноменално“, казва съавторът на проучването Ръсти Брайнърд, океанограф със седалище в Хонолулу, който ръководи американската програма за екосистема на кораловите рифове в Националната администрация по океаните и атмосферата.

Зелените морски костенурки (Chelonia mydas) се считат за застрашени от Международния съюз за опазване на природата. Картината е по-малко розова за ястребоклюните костенурки от вида Eretmochelys imbricata, които IUCN изброява като критично застрашени. В САЩ и двата вида са защитени от Закона за застрашените видове.


Разбери повече за БГ Наука:

***

„Ние не забелязахме достатъчно ястребоклюни морски костенурки, за да можем да анализираме тенденциите на тяхната популация във времето. Това е знак, че популацията им наистина страда“, казва екологът Сара Бекер от Monterey Bay Aquarium в Калифорния.

Броят на гнездящите зелени морски костенурки в Хавай и някои тихоокеански островни региони бавно се увеличава през последните две десетилетия. Но досега учените са имали малко информация за това как излюпващите се малки се изхранват, след като напуснат своите пясъчни люлки и излязат в океана.

За да проследяват костенурките и други организми, обитаващи рифа, изследователите са били прикрепени по двойки чрез линия към бавно движещи се лодки, които ги теглили по дължината на коралови рифове. „Това е изключителен начин да видиш системата на рифа“, казва Брайнърд. Той допълва, че е видял млади и по-стари костенурки, любопитни и по-срамежливи. „Те са толкова грациозни“, казва Брайнърд. „Виждахме ги плуващи или спящи в пещерите и надвесите над рифовете.“

Той също видял останки от кораби, замърсили водите около себе си с желязо, значително променяйки местните екосистеми, и „големи риболовни мрежи, някои от които вероятно са пътували хиляди мили“, казва Брайнърд. „Те са се закачали за рифовете, отчупвайки части от корали по този път на разрушение.“ Костенурките понякога също се хващат в тях, казва той.

Влечугите са изправени и пред други опасности, включително глобалното затопляне и загуба на местообитанието им. Миналата година Източният остров на Хавайските острови – важно място за гнездене на зелена морска костенурка, беше почти потопен, поне временно, след урагана Валака.

„Но поне, благодарение на защитата от Закона за застрашените видове, те вече не са застрашени или улавяни за консумация“, казва Брайнърд. Той подозира, че правната защита помага да се обясни защо популацията на костенурките се увеличава въпреки останалите заплахи.

Новото изследване дава на изследователите по-добра представа за това, как костенурките се справят в океана, казва Джеймс Спотила, биолог от университета Дрексел във Филаделфия, който изучава морските костенурки. „Ние знаем най-много за хавайските популации“, казва Джеймс. Но някои от отдалечените острови, разглеждани в това проучване, наистина са черни кутии.

Тези резултати може да са единствената информация, която учените имат за популациите на морските костенурки в океана, за и около територията на САЩ за известно време, казва Джеймс. NOAA преустанови провеждането на проучвания на Хавай и на други тихоокеански острови през 2017 г. поради преразпределение на финансирането.

Превод: Ива Димитрова

Източник: ScienceNews


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.