Търсене
Close this search box.

Защита информацията на сайт чрез резервно копие

Защита информацията на сайт чрез резервно копие

Защита информацията на сайт чрез резервно копие

Защита информацията на сайт чрез резервно копие


Направи дарение на училище!



***

 

Резюме: В статията се поставя въпроса и разглежда процеса по запазване информацията на сайт чрез създаване на негово резервно копие. Изредени са дейностите, които могат да нарушат целостта на информацията и структурата на файловете и противоположните действия по създаване на копие на статичен, динамичен сайт и база данни. Дава се идея за синхронизиране на файловете и създаване на огледално копие на уеб сайта и сървъра чрез използване на програми и протоколи за прехвърляне на информацията.

Ключови думи: сайт, сървър, резервно копие, синхронизиране, протокол, база данни.

 


Разбери повече за БГ Наука:

***

Създаването и въвеждането на информация в сайт е сложен и дълъг процес. Проектирането, изграждането на структурата и въвеждането на данните отнема много часове усилен труд. С нарастване на публикуваната информация в сайта, неговия създател се интересува все повече от съхраняване и поддържане целостта на данните.

При стартиране и първоначално изграждане сайтът съдържа малко публикации, което позволява да се пазят във файлове и папки на персоналния компютър на неговия притежател. С нарастването на информацията за публикуване възниква и все по-голяма необходимост от повече дисково пространство за разполагане на данните, както и запазване на тяхната цялост и структура.

Нарастването на информацията в един сайт води по естествен начин до задачата за запазване на информацията и създаване на резервно копие. Проблеми с данните и структурата на сайта могат да възникнат от различен характер: 

-причинени щати от природно бедствие – бури, светкавици, пожари …;

-атака от хакери;

-повреда в сървъра, на който е публикуван сайта;

-лоша администрация;

-лоша експлоатация от потребителите, водеща до загуба на данни;

-обновяване на софтуера на системата, което може да доведе до грешки в сайта и загуба на информация;

-поява на хардуерни проблеми и други. [1], [2]

 

Много от хостинг компаниите предоставят услугата и осигуряват софтуер за създаване на резервно копие на целия сървър, което включва и потребителските сайтове. Притежателите на сайтове трябва да проверяват дали тази дейност се извършва автоматично или трябва да бъде заявена чрез допълнителна настройка. 

Действията по създаване на резервно копия протичат в две направления – резервно копие на файловете и архивиране и копие на базата данни.
Резервно копие на файловете можем да направим ръчно чрез използване на специфичен софтуер на уеб хостинга. След това сваляме копията на файловете, изграждащи структурата на сайта, които може да съхраним на локалния компютър, в облак, като използваме облачната технология или на друг носител.[3], [4]

Сайтът може да бъде статичен, създаден чрез HTML и CSS. В този случай той не съдържа база данни, а само изграждащите го файлове. Резервното копие се състои единствено от тези файлове, които може да съхраните по посочения вече начин.[4]
Синхронизиране на файловете и създаване на огледални копия на уеб сайт и сървър може да се извършва чрез отделни програми като SyncBack, FreeFileSync, 2BrightSparks и други [5], [6] 

Прехвърляне на създадените файлове между компютър и отдалечен сървър можем да направим чрез програмата WinSCP. Приложението WinSCP (Windows Secure Copy) е безплатен протокол с отворен код за прехвърляне на файлове SFTP (Secure File Transfer Protocol).[7]

Резервно копие на динамичен сайт включва копие на файловете и копие на базата данни. Когато се правят промени в базата данни, за да не се разруши целостта на данните и за да се запази структурата и съдържанието се създава копие. За целта може да използваме услугата, която предоставят повечето хостинги за създаване на резервно копие на база данни. Чрез контролния панел стартираме уеб приложението phpMyAdmin за копиране на база данни. Програмата е с отворен код и е написана на езика php. Тя действа върху посочена от потребителя конкретна база данни от списък с такива. Експортира (Export) избраната база от данни на указано място във файловата система на локалния компютър или друг носител на информация, може да се съхранява и да се имнортира (Import) на друго посочено място.[8][9]

Независимо от избора на начин за създаване на резервно копие, собственикът на уеб сайт трябва да положи усилия и време за да проучи и усвои възможностите за защита на информацията в сайта и да може успешно да прилага знанията си като се грижи за целостта на файловете и данните. 

 

Автор: Даниела Мирчева-Иванова

Използвана литература:

1.https://help.superhosting.bg/database-backup.html   – Как да направя резервно копие на базата данни? (последно отворено на 30.08.2022)

2.https://note.bg/10-prichini-za-da-pravite-rezervno-kopie-backup-na-sayta-si   –  10 причини, за да правите резервно копие (backup) на сайта си (последно отворено на 30.08.2022)

3.https://webdesign.tutsplus.com/articles/backing-up-your-website-the-ultimate-guide–webdesign-4748  – Backing up Your Website: The Ultimate Guide (последно отворено на 30.08.2022)

4.https://howto.tipit.info/web/318/backup-website-with-wget-static-html/   –  Backup Website With WGET (Static HTML) (последно отворено на 30.08.2022)

5.https://bg.altapps.net/soft/syncback   –  SYNCBACK (последно отворено на 30.08.2022)

6.https://www.2brightsparks.com/   –  2BrightSparks (последно отворено на 30.08.2022)

7.https://winscp.net/eng/index.php   –  WinSCP (последно отворено на 30.08.2022)

8.https://www.hostgator.com/blog/backing-website-important/   –  How (& Why) to Back Up Your Website (последно отворено на 30.08.2022)

9.https://help.superhosting.bg/database-backup.html  – Как да направя резервно копие на базата данни? (последно отворено на 30.08.2022)

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.