Търсене
Close this search box.

Защо „Макбет“ се смята за прокълната?

Защо „Макбет“ се смята за прокълната?

Защо „Макбет“ се смята за прокълната?

Защо „Макбет“ се смята за прокълната?


Направи дарение на училище!



***

Макбет вижда вещиците. Wellcome, L0032439
Макбет вижда вещиците. Wellcome, L0032439

Репутацията на „Макбет“ е толкова опозорена, че хората, работещи по продукцията ѝ, отказват да споменават нейното име в театър.

„Макбет“ е една от най-завладяващите пиеси на Уилиям Шекспир. Вярва се, че е играна много по-често от останалите пиеси на Шекспир и това е достойно за аплодисменти. „Макбет“, въпреки това, има и тъмна страна. И нямаме предвид самия сюжет.

В пиесата, Макбет се завръща от бойното поле, само за да се срещне с три вещици, които правят три предсказания, едно от които предсказва, че Макбет ще е следващият крал. Съпругата на Макбет, за да ускори неизбежното, го насърчава да убие господстващия крал. Макбет се поддава на съпругата си, но малко след това загубва съня си и започва да става параноичен. Убива и най-добрия си приятел, защото друго предсказание твърдяло, че неговите деца са следващите носители на короната. Макбет взима още по-добри мерки като убива цяло семейство, представляващо конкуренция. Междувременно, съпругата му умира от увеличаващотото се чувство за вина. Не след дълго, Макбет е насилствено свален от трона и също умира.

Още от първото представяне на пиесата през 1606 година, се забелязва проклятието ѝ. В деня на откриването, актьорът, който трябвало да играе лейди Макбет, починал. Оттам нататък жертвите започнали да се трупат. През 1672, актъорът, играещ Макбет използвал истинска кама и се самоубил на сцената. Прекъсване, предизвикано от човек в публиката през 1721, завършило с изгаряне на театъра. През 1775, актъорът в ролята на лейди Макбет нарочно избягал, защото бил унижен от публиката. Протест преди пиесата през 1849 година довел до бунт и смъртта на 23 души.

Нещастията продължили да се случват през годините на 20ти век – ранени актьори и мистериозни смъртни случаи. През 1942, например, трима души от екипа починали, като един от тях се самоубил. През 1947, актьор бил наръган по време на  ръкопашен бой в заключението на пиесата.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Репутацията на „Макбет“ станала толкова опасна, че хората не смеели дори да произнесат името ѝ в пределите на театър. Наричали я „Шотландската пиеса“. Ако станело така, че името ѝ се измърморело, веднага се взимали мерки за предпазване от проклятието – излизали от стаята или театъра, завъртали се 3 пъти на дясно, плюели на земята, завършвайки с почукване и питане дали може отново да се влезе в стаята или театъра.

Докато все още не може да се потвърди проклятието, „Макбет“ е пример за изкуство, имитиращо истинския живот. Изследователи открили връзка между безсънието и параноята, концепция представена в пиесата. Доклад, воден от д-р Даниел Фрийман в Института по психиатрия на колежа Кингс в Лондон, доказва каквото повечето неспящи хора вече знаят: безсънието води до чувство на страх и нервност. Това е сцена от пиесата, където Макбет е покорен от инсомния и параноя, включително чува и глас, който казва, „Недейте спа! МакБет закла съня!“

Превод: Габриела Радулова

Източник: Science


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.