Търсене
Close this search box.

Загиването на пчелните семейства се корени в размера им

Загиването на пчелните семейства се корени в размера им

Загиването на пчелните семейства се корени в размера им

Загиването на пчелните семейства се корени в размера им


Направи дарение на училище!



***

HIVE-1.jpg
Професор Брайън Денис от Университета на Айдахо помага на учените да разгадаят сложен, но жизненоважен пъзел: Какво причинява спада в популацията на пчелите? В сътрудничество с Уилям Кемп от Министерството на земеделието на САЩ – учен и възпитаник на същия университет, Денис е построил математически модел, който демонстрира уязвимостта на кошерите, в които има прекалено малко пчели.
„Строго организираният социален живот на пчелите се оказва неустойчив към множеството фактори, влошаващи околната среда и причинени от човека“ – казва Денис.Човечеството разчита на пчелите за опрашването на посевите, особено на овошките и зеленчуците. Само в САЩ, приносът на пчелите, в качеството им на опрашители, възлиза на 15 милиарда долара годишно. Ако броят им продължи да намалява, това ще доведе до катастрофални промени в земеделието и храната на масата ни. Намаляването им вече притиска много пчелари до ръба на оцеляването.

Северноамериканските учени предупреждават за все по-големия спад в броя на пчелните колонии през последното десетилетие. При типичния срив на един кошер, пчелите в него не могат да оцелеят и в крайна сметка го напускат или умират. Различни проучвания се опитват да идентифицират причината за тези сривове, като изследват фактори като вируси, гъбни заболявания, лошо хранене, паразити, пестициди и глобалното затопляне.
Моделът на Денис и Кемп показва, че всеки от изброените фактори – по единично или заедно, може да доведе до колапс на кошера чрез дестабилизиране на неговата популация от възрастни пчели.
Възрастните пчели-работнички си сътрудничат, за да може кошерът да функционира почти като един организъм. Работничките хранят и се грижат за пчелата майка, яйцата, ларвите и какавидите; регулират температурата на кошера; отблъскват враговете и хищниците; търсят храна и изпращат сигнали къде се намира тя; събират храната и я транспортират до кошера.

Пчеларите знаят, че пчелно семейство, в което има прекалено малко работнички, ще загине. Денис и Кемп посочват причината за това – пчелата майка снася много голям брой яйца за кратко време и малкото пчели работнички не успяват да поддържат всички функции на кошера на нивото, което е необходимо, за да се „произвеждат“ повече нови работнички, отколкото умират. Като хотел с недостатъчен персонал, семейство, в което има прекалено малко пчели, не успява да обслужи обитателите си.
Ако броят на работничките падне под праг, наречен критичен размер на кошера, броят на пчелите спада още повече, което води до срив. При добри условия на средата, този праг е около 1 000 пчели. Търговските пакети за създаване на пчелно семейство съдържат малко над 10 000.

Денис и Кемп съставили математически модел на растежа в броя на пчелите работнички в семейството. Присъствието на повече работнички намалява смъртността им. Освен това, то подобрява и ефективността на отглеждане на яйцата, ларвите и какавидите до възрастни пчели.

Критичният праг се повишава в отговор на факторите, които понижават ефективността на отглеждане или повишават смъртността на пчелите в кошера. При появата на подобен фактор, даден кошер може да се окаже под този повишен праг и семейството ще загине.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Как може да се помогне на пчелите, в светлината на това изследване? Денис и Кемп заключават, че може да бъде постигнато много, чрез координирано регионално управление на пестицидите и консервационни програми, които допринасят за по-добро качество на фуражните ресурси за всички опрашващи видове.

Превод: Росица Ташкова
Източник: https://www.sciencedaily.com/


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.