Търсене
Close this search box.

За струните, черните дупки и всичко останало… Интервю с Кирил Христов

За струните, черните дупки и всичко останало… Интервю с Кирил Христов

За струните, черните дупки и всичко останало… Интервю с Кирил Христов

За струните, черните дупки и всичко останало… Интервю с Кирил Христов


Направи дарение на училище!



***

Автори: Яна Ненчева и Кирил Христов

%d1%81%d0%bd%d0%b8%d0%bc%d0%ba%d0%b0-1

Доктор Кирил Христов завършва Националната природоматематическа гимназия София през 2003 година, след което заминава за Бремен, Германия, където приключва бакалавърската си степен по Физика в Якобс университет през 2006 година. През 2008 се дипломира като магистър по Теоретична физика в университета в Утрехт, Холандия. Продължава обучението си и през 2012 защитава докторска степен, която е свързана с работа по струнната теория и супергравитацията. След това продължава като постдок (асистент) в университета Милано-Бикока, Италия. И така до 2015 година, когато се завръща в България и в момента работи като като физик в група “Теория на елементарните частици” – БАН.

Вие сте записал да учите Физика. Как решихте да запишете тази специалност? Как Ви заинтригува?

Още от училище физиката ми беше интересна и записах да уча паралелка физика в НПМГ, затова изборът ми в университета беше напълно естествен за мен, без да се замислям дълбоко за последствията от това решение. Трудно е да определя точна причина, просто съм много любопитен по характер и искам да знам всичко, може би физиката е науката, която стига най-фундаментално до търсенето на това знание.


Разбери повече за БГ Наука:

***

С какво смятате, че щяхте да се занимавате, ако не беше това? Кога разбрахте, че това е нещото, на което искате да посветите труда си?

Има много други професии, с които бих се занимавал с удоволствие, в момента например съм запален по фотографията. И досега бих искал да бъда барман, биолог, учител… Не смятам, че трябва да се посвещавам изцяло на физиката, защото това ще ме направи по-лош физик, хубаво е да можеш да гледаш достатъчно критично и от нужната дистанция на всичко, което правиш.

Прочетете цялото интервю тук.

Изтеглете новия 91. брой на сп. Българска Наука тук.


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.