Търсене
Close this search box.

За пръв път физици предадоха информация по сноп неутрино

За пръв път физици предадоха информация по сноп неутрино

За пръв път физици предадоха информация по сноп неутрино

За пръв път физици предадоха информация по сноп неутрино


Направи дарение на училище!



***

vjf.jpg

http://science.icnhost.net/migrate/sites/default/files/field/image/vjf.jpgУчени от университетите Рочестър и Северна каролина предадоха думата неутрино през 240 метра скали като за целта използваха частици неутрино. С това си начинание те реализираха една няколкодесетки годишна идея. Примамливото в случая е, че по този начин може да се предаде информация през земното кълбо (не както сега – сигналът да обикаля земята, ретранслиран от сателити и/или наземни станции), но ако това все пак не е кой знае какъв плюс, какво би било ако може да се предаде сигнал на обратната страна на луната или дори към някоя подводница? Последното поне на този етап технически е неосъществимо. Характерното за неутриното свойство, че слабо взаимодейства (в следствие на което може да пътува със светинна скорост през каквото и да е материя) е сериозен проблем, когато трябва да се улови. Което означава, че на този етап предаването на информация е абсолютно нерентабилно (предаването на това съобщение е продължило два часа), но експериментът все пак е успешен.

Експериментът – предава се думата „неутрино“ по сноп от неутренол
За целта:
– В качеството на излъчвател се ползва няколкокилометров ускорител към Fermilab, близо до Чикаго. В него се ускоряват протони към въглеродна мишена, за да се получи необходимият сноп от неутрино.
– В качеството на приемник се ползва детекторът MINERvA – осем тонен детектор за нeутрино състоящ се от много слоеве сцентилационни ленти, оптика и фотоелектронни умножители. В състояние е да улови една от десет милиарда частици неутрино;
– Информацията – думата неутрино се кодира в двоична бройна система, където на единицата означава включен лъч /сноп неутрино/, а нулата – изключен лъч. Та – модулацията представлява поредица от спирания и пускания на лъча от ускорителя. За да се гарантира надеждно предаване са необходими две неща – лъч с необходимата плътност на неутрино и достатъчно време – най-малкото време което е необходимо със сигурност ще се детектира включеният лъч, тоест – през което със сигурност ще се улови неутрино от излъчвателя.

Или ако приемем, че:
1 Се предава осембуквената дума „neutrino“
2 Се кодира по стандарта ASCII – 7 бита на буква (така ли беше?)

Излиза че сме предали 56 бита за 7 200 сек или имаме скорост от 0,078 (0,077 в период) бита в секунда.

А сега го сравнете със скоростта на интернета ви….


Разбери повече за БГ Наука:

***

Превел: Joro-01 в тема: http://science.icnhost.net/migrate/forum/index.php?showtopic=13115

Източници:
http://www.membrana.ru/particle/17721
http://www.physorg.c…-neutrinos.html,

 

http://science.icnhost.net/migrate/sites/default/files/field/image/vjf.jpg


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.