Търсене
Close this search box.

Юли 2019 г. беше най-горещият месец отчитан на планетата

Юли 2019 г. беше най-горещият месец отчитан на планетата

Юли 2019 г. беше най-горещият месец отчитан на планетата

Юли 2019 г. беше най-горещият месец отчитан на планетата


Направи дарение на училище!



***

Превод: Елена Страхилова

Източник: Science Daily

Голяма част от планетата бе застигната от безпрецедентна жега през юли, който бе отчетен като най-горещият месец с регистрирани недостигани досега високи нива на температурите. Заедно с това рекордната топлина сви леда в Арктика и Антарктида до исторически ниски равнища.

Ето повече от последния месечен доклад на NOAA за климата в световен мащаб:

Според учените от Националните центрове за екологична информация средната глобална температура през юли е била с 1,71 градуса по Фаренхайт над средната за XX век (60,4 градуса по Фаренхайт), което превръща юли в най-горещия месец за 140-годишен период, откакто е поставено началото на температурното отчитане на климата през 1880 г. Предишният най-горещ месец според техните данни е бил юли 2016 г.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Девет от десетте най-горещи месеци юли са настъпили след 2005 г. като съответно през последните пет години са регистрирани и петте най-горещи месеца. Юли 2019 бе 43-ия пореден юли и 415-ия пореден месец с отчетени над средните температури в световен мащаб.

Годината до момента – от януари до юли

Периодът от януари до юли бе отбелязан с температура от 1,71 градуса по Фаренхайт над средната за XX век от 56,9 градуса, което прави 2019 г. втората най-гореща година след 2017 г. до момента.

Това бе най-горещата досега година за части от Северна и Южна Америка, Азия, Австралия, Нова Зеландия, южната половина на Африка, части от западната част на тихоокеанското крайбрежие, Западния Индийски океан и Атлантическия океан.

По-значими статистики и факти

В Арктика морският лед достигна рекордно ниски нива през юли с 19,8 % под средното равнище, надминавайки последното историческо дъно от юли 2012 г.

В Антарктида пък средното покритие на морския лед бе с 4,3 % по-ниско от средното за 1981 – 2010 г., т.е. за 41 години отчитане на данните това е най-ниската му стойност.

В същото време обаче имаше и по-студени точки –в някои части от Скандинавия и Западна и Източна Русия са измерени температури поне с 2,7 градуса по Фаренхайт под средните.

Пълният доклад на NOAA може да бъде видян тук:

https://www.ncdc.noaa.gov/sotc/global/201907

 

 

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.