Търсене
Close this search box.

Южният полюс, скован в най-студената зима, регистрирана досега

Южният полюс, скован в най-студената зима, регистрирана досега

Южният полюс, скован в най-студената зима, регистрирана досега

Южният полюс, скован в най-студената зима, регистрирана досега


Направи дарение на училище!



***

Ниските зимни температури на Антарктида са в контраст с тенденциите в останалия свят, който като цяло регистрира четвъртото си най-горещо лято.

Южният полюс току-що е преминал през най-студената си зима, откакто се правят измервания.
Между април и септември една от изследователските станции, разположена на високо плато в Антарктида, регистрира средна температура от минус 61 градуса по Целзий. Това е най-студената температура, регистрирана от началото на воденето на записи през 1957 г., и е с около 2,5°C по-ниска от най-новата средна стойност за 30 години, според The Washington Post.

Предишният рекорд за най-студена зима беше -60,6°C през 1976 г., пише журналистът Стефано Ди Батиста в Twitter. The Post научава за този запис чрез Батиста, но след това потвърждава информацията чрез Ричард Кулатер, изследовател от Глобалната служба за моделиране и асимилация на НАСА.

Хладната зима вероятно е причинена от силен полярен вихър в стратосферата, вторият слой на атмосферата на планетата от земната повърхност, според Post

„По принцип ветровете в полярната стратосфера са били по-силни от нормалните, което е свързано с изместването на струйното течение към полюса“, казва Ейми Бътлър, учен по атмосферни науки от NOAA, пред Post. „Това поддържа студения въздух блокиран над голяма част от Антарктида.“


Разбери повече за БГ Наука:

***

Нещо повече, дълбокият полярен вихър води и до по-голямо разрушаване на озоновия слой в стратосферата, което засилва още повече полярния вихър, според Post

Озонът е газ, съставен от три атома кислород, който се намира високо в атмосферата. Озонът предпазва земната повърхност от вредните ултравиолетови лъчи и изчерпването му може да разшири озоновата дупка над Антарктида.

Докато Антарктида регистрира най-студената известна средна зимна температура, спътниците са засекли отделни температури, които са далеч по-ниски – до -98°C, според Post.

Благодарение на ниските температури нивата на морския лед около Антарктида са били на петото си най-високо ниво от рекордните през август, съобщава още Post. Но ледът се стопи бързо през следващите няколко седмици и до края на септември морският лед се разрежда до някои от най-ниските нива, наблюдавани по това време на годината. Учените отбелязват, че климатът в Антарктида е склонен към бързи промени и че студената зима не смекчава сериозността на изменението на климата.

Студените зимни температури на Антарктида са в контраст с тенденциите в останалия свят, който като цяло регистрира четвъртото си най-горещо лято. Всъщност юли 2021 г. беше най-горещият месец, регистриран някога, съобщи преди това Live Science.

„Една студена зима е интересна, но не променя дългосрочната тенденция, която е към затопляне“, казва Ерик Стейг, професор по атмосферни науки във Вашингтонския университет, пред Post. В дългосрочен план Антарктида, подобно на останалия свят, се затопля и бързо губи морски лед.

Източници: Live Science, The Washington Post
Превод: Радослав Тодоров

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.