Ярък метеор – болид над северозападна България

 

В предишната статия „Global Meteor Network в България“ от броя на Българска наука от ноември 2022 г. разгледахме общите понятия свързани с метеорите, възникването и развитието на GMN – глобално и конкретно в България. Също така хардуера и софтуера на една метеорна станция и начина ѝ на работа. Накрая бяха представени основните наблюдавани характеристики на метеорния поток Персеиди от август 2022 г. и тяхната визуализация в Google Earth.

Във времето оттогава бяха инсталирани още няколко станции, които покриха нови части от България. Това са BG0009 (София), BG000B (Рожен север), BG000C (Расово) и BG000D (Богатово). За засичането и определяне на траекторията на яркия метеор – темата на настоящата статия основна роля изигра втората метеорна станция на сдружение „Звездно общество“ – BG000B Рожен насочена на север – фиг. 1.

Фиг. 1 – Камерата на станция BG000B (Рожен север), с допълнително подгряване на стъклото. Табелата се отнася за първата камера (BG0003), на заден план.
Фиг. 1 – Камерата на станция BG000B (Рожен север), с допълнително подгряване на стъклото. Табелата се отнася за първата камера (BG0003), на заден план.

Станция BG000B беше инсталирана в началото на декември 2023 г. и още в първите си дни регистрира много ярък метеор – болид изгорял с избухване над северозападна България!

Събота вечерта на 9-ти декември 2023 г. нашето астрономическо сдружение правехме тестове на наскоро автоматизираната и отдалечено управлявана обсерватория на територията на НАО „Рожен“. За състоянието на небето се ориентираме основно по “live view“-то от двете метеорни камери (BG0003 и BG000B). В един момент (по-точно 22:52 ч.) забелязах на кадрите от въпросното “live view“, че небето почти „светна“ и на двете камери, а на едната се виждаше отчетливата следа от метеор. Бях сигурен, че нещо по-голямо е изгоряло този път в небето!

Най-добре метеорът, който заради взрива се класифицира като болид беше заснет от BG000B Рожен (фиг. 2) и BG0004 Димитровград, но също и от BG0003 Рожен (излиза от кадъра) и от BG000C Расово (през облаци). Останалите камери в България регистрираха краткотрайно „светване“ на небето, независимо накъде са насочени, което е индикация, че взривът на метеора е бил наистина ярко събитие.

Фиг. 2 – Болидът заснет от BG000B Рожен
Фиг. 2 – Болидът заснет от BG000B Рожен

Цялата статия вижте безплатно в сп. „Българска Наука“ брой 177>>

https://nauka.bg/bgnauka177/

 

Моля, не пропускайте това (1 минута четене)

БГ Наука моли за вашата подкрепа. Ние сме организация с нестопанска цел и се борим за каузата да направим науката по-близка до хората, като създаваме статии, видеа, аудио материали и други видове полезно и лесно разбираемо съдържание, безплатно в интернет.

Нямаме реклами в сайта и може да се чете приятно и лесно. Това пространство е ваше. 

Не бъдете от тези 99%, които подминават това съобщение. Бъдете от хората, които искат промяна.

Направете услуга на себе си и подкрепете БГ Наука, като се абонирате за 9 лв. на месец за сп. „Българска наука“

Ако можете да си позволите по-голяма сума може да направите Еднократен/Вечен абонамент за БГ Наука или да направите дарение към “Сдружение Форум наука” за повече безплатно полезно научно съдържание на български език. Повече тук >>

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.

290.00 лв. 191 лв. най-голямото намаление за сп. "Българска наука"

– Развиваш желязно критично мислене и защита от дезинформация

– Умения за по-добър живот с нашите курсове (текст, видео и аудио)

– Научаваш за новости и иновации в медицината

– Само 3 минути дневно са достатъчни да промениш живота си!

– Всеки месец нов брой с увлекателни статии за биология, космос, технологии, история, медицина и още.

 Изживейте науката навсякъде и по всяко време като четете на най-удобното за вас устройство.

Само сега -33% Отстъпка
 https://my.nauka.bg/invitation?code=BD735E

След тази промоция план „Вечен абонамент“ няма да се предлага!