Търсене
Close this search box.

Възникване на писаното право в Месопотамия

Възникване на писаното право в Месопотамия

Възникване на писаното право в Месопотамия

Възникване на писаното право в Месопотамия


Направи дарение на училище!



***

Намерените правни паметници от региона на Месопотамия (т.е. Междуречието)оцелели до наши дни могат да бъдат обособени в три групи:
1. Законодателни паметници – закони, съдебници, официални и частни кодификации;
2. Паметници на юриспруденцията – съдебни протоколи и решения, договори и др.;
3. Паметници на правната доктрина – различни юридически трактати, учебници и справочни пособия (сериите Ana itisi и Har-ra=hubullu). Авторите на тези справочници се стараели да съберат голям брой примери от практиката, които после били заучавани от обучаваните наизуст.

Прието е да се смята, че най-стария писмен ист. паметник са законите Урукагина (около 2400/2670г.). Текста се е запазил върху 2 глинени конуса, намерени при разкопките на древния град Лагаш. Макар да наричат законодателната дейност на Урукагина „реформи“, всъщност той се опитал да възстанови стария правопорядък, като ограничи произвола на жреците и чиновниците. Самия владетел сочи в текста: „По-рано съществуваше порядъкът. Когато Нингирису (бог на войната, покровител на Лагаш), мощният воин на Енлил (върховно божество на Шумер) предаде на Урукагина царството на Лагаш и установи неговата власт сред 36 000 души, тъй възстанови древните повели…“ Опитът за реставрация нямал траен успех, а Урукагина бил детрониран от Лугалзагиси. Законите се състоят от преамбюл (встъпителна част – в нея владетеля споменава за строителната си дейност). След нея говори за някои кадрови промени. Следва същинската част,у в която се въвеждат ред ограничения за защита на обикновените граждани от произвола на жреците и чиновниците. Акта завършва със заключителна част, в която царя отново описва строителната си дейност, за възстановяването на законите и техния божествен произход.

Доколкото законите на Урукагина се явяват по същество възстановяване на стария порядък, като пръв законодателен писмен паметник някои считат законите на Ур-Наму – владетел от ІІІ династия на Ур (2294-2187). Надписа е съхранен на клинописна плочка, частично. Запазен е само преамбюла и 7 параграфа. В преамбюла се говори, че владетеля получил властта си от боговете и установил ред и справедливост в страната. Разпоредбите са с наказателно-правен характер.

Запазен законодателен сборник, дело на Шулги. От предвавилонската епоха има сборник, но от него са запазени фрагменти, които се четат само частично.

До наше време е стигнал и текста на шумерски семейни закони, известни по късноасирийско копие. Сборника с юридически казуси известен като Ana itisi са част от законодателството на шумерския град Ларса. Запазени са 7 параграфа, от които 4 свързани с осиновяването и другите уреждат семейните правоотношения.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Друг документ свързан със законодателството на град Ларса е открит в храмовия архив в Нипур и е свързан с град Урук.

Законите от Ешнуна повечето учени отнасят към управлението на цар Билалама. От тях за запазени 2 копия, които имат различия в ортографията. Текста не е запазен добре. Състои се от преамбюл и са запазени около 60 параграфа съдържащи разпоредби основно от наказателно-правен характер.

Законите на Липуд Ищар също не са запазени изцяло. Известния в наше време частичен текст е сглобен от отделни фрагменти. Така са възстановени пролога, 37 параграфа и епилога. Отнасят се към ХХ-ХІХв. пр.н.е. и се свързват с 5-я владетел на Исин – Липуд Ищар.

Galahad


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.