Търсене
Close this search box.

Вирусът COVID-19 навлиза и в мозъка

Вирусът COVID-19 навлиза и в мозъка

Вирусът COVID-19 навлиза и в мозъка

Вирусът COVID-19 навлиза и в мозъка


Направи дарение на училище!



***

Ново проучване показва как протеиновият шип преминава кръвно-мозъчната бариера

Излизат все повече доказателства, че хората с COVID-19 страдат от когнитивни ефекти, като мозъчна мъгла и умора. Изследователите вече разкриват защо.

Вирусът SARS-CoV-2, както много вируси преди него, е лоша новина за мозъка. В проучване, публикувано в Nature Neuroscience, изследователите установяват, че протеиновият шип, често изобразяван като червените ръце на вируса, може да премине кръвно-мозъчната бариера при мишките.
Това категорично предполага, че SARS-CoV-2, причината за COVID-19, може да навлезе в мозъка.

Протеиновият шип, често наричан S1 протеин, диктува в кои клетки може да попадне вирусът. Обикновено вирусът прави същото като свързващия си протеин, обяснява авторът-кореспондент Уилям А. Банкс, професор по медицина в Медицинския факултет на Университета във Вашингтон. Той твърди, че свързващите протеини като S1 обикновено сами по себе си причиняват щети, тъй като се отделят от вируса и причиняват възпаление.
„Протеинът S1 вероятно кара мозъка да отделя цитокини и възпалителни продукти“, казва той.

В научните среди интензивното възпаление, причинено от инфекцията с COVID-19, се нарича цитокинова буря. Имунната система, след като засича вируса и неговите протеини, реагира прекалено остро в опита си да убие нахлуващия вирус. Заразеното лице остава с мозъчна мъгла, умора и други когнитивни проблеми.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Банкс и екипът му наблюдаваха тази реакция при вируса на ХИВ и искаха да проверят дали същото се случва и с коронавируса. Те посочват, че протеинът S1 в SARS-CoV-2 и протеинът gp 120 в HIV-1 функционират по сходен начин. Те са гликопротеини или протеини, в които има много захари, отличителни белези на протеините, които се свързват с други рецептори. И двата протеина функционират като ръце и оръжия за техните вируси, като улавят други рецептори. И двете преминават кръвно-мозъчната бариера и S1, подобно на gp120, вероятно е токсичен за мозъчните тъкани.

„Беше като дежа вю“, казва Банкс, който е дългогодишен изследовател на ХИВ-1, gp120 и кръвно-мозъчната бариера.
Лабораторията на Банкс изследва кръвно-мозъчната бариера при болестта на Алцхаймер, затлъстяването, диабета и ХИВ. Но през април те прекъснаха тази си работа и всички 15 души в лабораторията започнаха експерименти с протеина S1. Те назначиха Джейкъб Рабер, дългогодишен сътрудник и професор в катедрите по неврология, лъчева медицина и поведенческа неврология и неговите екипи в Университета в Орегон.
Проучването може да обясни много от усложненията, предизвикани от COVID-19.

„Знаем, че при COVID инфекция, се появяват проблеми с дишането и това е така, защото има инфекция в белия дроб, но допълнително обяснение е, че вирусът попада в дихателните центрове на мозъка и причинява проблеми и там“, обяснява Банкс.
Рабер заяви, че в техните експерименти транспортирането на S1 е по-бързо в обонятелната луковица и бъбреците на мъжете, отколкото при жените. Това наблюдение може да се отнася до повишената податливост на мъжете към по-тежки резултати от COVID-19.

Що се отнася до хората, които приемат вируса с лека ръка, Банкс има следното съобщение:
„Не искате да се забърквате с този вирус. Много от ефектите, които вирусът COVID-19 има, могат да бъдат подсилени и удължени или дори причинени от попадането на вируса в мозъка и тези ефекти могат да продължат много дълго време.“

Източници: sciencedaily.com, Nature Neuroscience
Превод: Радослав Тодоров


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.