Видове механизми при часовниците

Кварц (батерия)
Кварцовите механизми се захранват от заменяеми батерии. Те са най-точният вид часовници. Батериите се нуждаят от смяна на всеки две или повече години (в зависимост от качеството на самата батерия, от калибъра на механизма и от ползването на допълнителни функции към часовника).
Кварцовите механизми работят чрез предаване на електрически ток през специално оформен кварцов кристал. Той вибрира при постоянна висока скорост (32,768 пъти в секунда) и отбелязва изминалото време, което от своя страна задвижва мотора за часовата, минутната и секундната стрелка. Кварцовата технология е представена за пръв път в производството на часовници през 1969 г., като внася истинска революция в часовникарската индустрия. Основната полза е висока точност, както и нуждата от рядка смяна на батерията, вместо да се налага винаги да се носи, или винаги да се навива, както при механичните часовници например.
Автоматичен (самонавиващ)
Автоматичните механизми се задвижват от движението на китката. Те съхраняват енергията в зависимост от механизма стандартно от 36 часа до 48 часа и поради това изискват редовно носене, в противен случай часовникът спира и трябва да бъде отново настроен на точен час. Има модели при по-високите класове марки, чиито резерв на мощност на механизма е по-голям, например 72 часа, 80 часа и повече. Принципът е идентичен с механичния часовник по отношение на метода за поддържане на времето, чрез балансиращо колело, част за предаване на енергията и основна пружина за съхранение на енергия. Основната разлика при самонавиващия механизъм е, че има махало или ротор, прикрепен към него. Той се завърта, когато потребителят носи часовника и предава енергията, за да задвижи основната пружина. Идеята е, че часовникът не трябва да се навива ръчно от потребителя, което го улеснява. Автоматичните механизми са най-разпространените сред съвременните механични часовници, благодарение на търсенето от страна на потребителите на часовник с по-лесна поддръжка, който не е необходимо да се навива редовно ръчно. Автоматичните часовници често притежават по-ниски резерви на мощност, отколкото часовниците с ръчно навиване, така че те трябва да се носят редовно или да се използва специална навиваща кутия за автоматични часовници, за да се гарантира, че часовникът ще бъде постоянно навит, ако не го носите всеки ден.
Механичен (ръчно навиване)
Механичните часовници се навиват на ръка и често са предпочитани от тези, които оценяват и държат на традицията.
Механичните часовници са съществували от векове и имат един и същ основен принцип. Основната пружина се навива чрез короната, за да съхранява енергия, а в процеса на работа на часовника, тя се развива, ограничена до определена скорост от колелото за предаване на енергия и баланс. Балансното колело осцилира при постоянна скорост, най-често 4 пъти в секунда (4Hz), като позволява развиването на основната пружина с определено количество в даден момент, което кара стрелките да покажат времето чрез набор от зъбни колела. Днес са направени много подобрения от първите часовници, така че съвременните механични движения са по-точни и имат по-дълги резерви на енергия от своите предшественици. Въпреки това, те трябва да се навиват редовно на ръка, за да продължат да работят, обикновено веднъж или два пъти на ден. Механичните часовници имат по-ниска точност от кварцовите си колеги и обикновено ще избързват или изостават с до 30 секунди на ден, в зависимост от това как се носят и колко често часовникът се навива. Това винаги трябва да се взема предвид при закупуване на механичен часовник. Часовниците от високите класове имат много по-добри механизми, чието отклонение се свежда при нормални условия до +/- 2 секунди на ден при най-точните. Най-добрите механични часовници са означени като хронометри. Механизмите в тях са подложени на енергични независими тестове, за да се гарантира, че тяхното поддържане на времето е с достатъчно висок стандарт. Това се извършва в Официален швейцарски институт за тестване на хронометрите (Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres, съкратено COSC) и означава, че часовникът е с точност от 4 до 6 секунди на ден в продължение на 15 дни, при различни екстремни температури и позиции.
Механизъм, задвижван от светлината
Соларните часовници са толкова точни, колкото кварцовите, но не изискват смяна на батерията. Те се зареждат от светлина (дори изкуствена светлина) и продължават да работят дори в пълна тъмнина в продължение на много месеци при напълно заредена батерия. На практика това е кварцов часовник, използващ същия кварцов кристал, който поддържа отчитането на времето. Основната разлика е включването на слънчев панел под дисплея или на лицевата страна на часовника, който събира светлина от околната среда, изкуствена и естествена, и я превръща в електричество, което се използва за зареждане на батерия. По този начин се елиминира нуждата от смяна на батерията и от своя страна спомага за опазване на околната среда, тъй като няма никакви вредни химикали, които се нуждаят от изхвърляне при всяка смяна на батерията. Енергията, съхранена в клетката като резерв, не позволява часовникът да спира или да изгуби точното време, дори когато той не е изложен на светлина. Известните трима японски производители с традиции и разработки в сферата на соларните часовници имат различно патентовано наименование на своите серии соларни часовници: Casio – Tough Solar, Citizen – Eco-Drive и Seiko – Solar.
Кинетичен (автокварц)
Това е кварцов часовник с добавяне на ротор, който на свой ред се завърта, за да генерира електрически ток, за да зареди батерия. Технологията Kinetic е популяризирана и най-разработена от Seiko, които имат широка гама от кинетични часовници. Тук също не се налага смяна на батерията, тъй като тя също е акумулаторна, както соларната, но вместо от светлината се зарежда от механичното движение от ръката на притежателя. Енергията се генерира, също както при самонавиващия се механизъм, посредством ротор, като разликата е, че той не навива пружина, а зарежда батерия.
Технология Precisionist
Швейцарската марка от висок клас Bulova стартира тази концепция, проектирана с възможно най-голяма прецизност. Механизмът е кварцов, но разполага със специално разработен кварцов кристал, който резонира 8 пъти по-бързо от обикновения кварцов часовник на 262144Hz. Секундната стрелка се движи 16 пъти в секунда, за разлика от 4 пъти в секунда при обикновен механичен часовник или веднъж на всяка секунда при стандартен кварцов часовник. Увеличаването на точността от кварцовия кристал с по-висока честота е забележимо по-висока от стандартния кварцов часовник, оценен с разлика от по-малко от 10 секунди годишно. Това е най-високата налична точност за съвременен часовник, с изключение на часовниците с радиосверяване.
Автор: Мегамол за часовници
