Търсене
Close this search box.

Видео. Някои детайли около изстрелването на първия български комуникационен сателит с помощта на Falcon 9 на SpaceX

Видео версия на нашия подкаст

Интересно ти е да изглеждаш нашата видео версия на Наука.БГ подкаст? Можеш да го направиш чрез видео плейъра по-долу.


Направи дарение на училище!



***

Компанията на Elon Musk успя да изстреля сателит в орбита на 23-ти юни, използвайки вече употребяван летателен апарат – ракетата Falcon 9, която извърши подвиг за втори път за по-малко от 3 месеца.

Действието се развива в 3:10 p.m. EDT (1810 GMT), когато Falcon 9 излита от паметната площадка 39А на NASA’s Kennedy Space Center във Флорида, заедно с комуникационния сателит BulgariaSat-1 на борда си.

След около 2.5 минути в полет, двете части на ракетата се разделят и първата започва на маневрира отново към Земята. 8 минути след излитане, ракетният двигател вече е направил невероятно прецизно приземяване на роботизирана платформа край брега на щата Флорида.

„В днешната мисия Falcon 9 ще „усети“ най-високата температура и сила на навлизане в атмосферата досега. Има голям шанс ракетният апарат да не се завърне“, обяви Elon Musk в Twitter преди излитането. Въпреки това, той успя, бележейки поредното етапно възстановяване на SpaceX.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Това беше втората мисия за основния елемент на Falcon 9, който излетя и се приземи успешно на 14-ти януари. Изстрелването успя да изпрати 10 комуникационни сателита в орбита, в полза на компанията Iridium във Вирджиния. Беше планирано втората партида от 10 сателита да бъде изстреляна на Falcon 9 от Vandenberg Air Force Base в Калифорния на 25-ти юни, което означава само 2 дена приготовления за екипа на SpaceX.

Вторият елемент на Falcon 9, който летя за първи път с българския сателит, свърши отлична работа, продължавайки да засилва BulgariaSat-1 в орбита.

До момента, SpaceX имат отчетени 12 приземявания, три от които са орбитални полети – две на първата част на Falcon 9, и един на роботизираната товарна капсула „Дракон“. Вече използван „Дракон“ достави товар на Международната Космическа Станция по-рано през юни.

Тези дейности се извършат с цел развитие и усъвършенстване на системите за многократни космически полети, главен приоритет на Musk, който основа компанията през 2002. Подобна технология ще намали драстично цената на космическите пътувания, превръщайки амбициозни изследователски проекти, като колонизацията на Марс, в икономически изгодни варианти, казва милиардерът предприемач.

BulgariaSat-1, построен от калифорнийската компания SSL, е първият комуникационен сателит притежаван от България. Той ще осигурява телевизионни и информационни комуникационни услуги за България, Балканите и други части на Европа.

Превод: Цветомил Семков

Източник: Space.com


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

За списанието

Анастасия Тошева – Изключителният път на една българска учителка през Възраждането

Направи дарение на училище! *** Престоят ѝ в чужбина е коренно различен от всичко, което е познавала. Изучавайки модерни дисциплини и овладявайки руски и френски

Наука.БГ подкаст

Последно от Наука.БГ

Нови хоризонти в космоса: Вълнуващите открития от последната година

Направи дарение на училище! ***   Откриването на кислород на Венера Проучванията на Венера разкриха следи от кислород в атмосферата ѝ, което подтиква към нови въпроси за възможностите на планетата.

Над 120 учени от България и 10 страни по света участват в XIV-ия Софийски фестивал на науката от 9 до 12 май в София Тех Парк

Направи дарение на училище! *** За тазгодишното издание у нас пристига проф. Томас Хертог – белгийски космолог, работил редом до Стивън Хокинг в Кеймбридж в продължение на двадесет години. Новата му книга ще

Физическият факултет на СУ с богата програма по време на Софийския фестивал на науката 2024 г.

Направи дарение на училище! *** Цялата програма можете да разгледате тук: https://beautifulscience.bg/programa/  Лекциите с участие на учени и преподаватели от Физическия факултет са: „Квантовите компютри – коя технология ще бъде

Нашествието на пластмасата: Между иновацията и екологичния колапс

Направи дарение на училище! *** Замърсяването, свързано с пластмасата, няма граници – от най-големите градове до най-изолираните кътчета на планетата. Микропластмасите, които са всепроникващи в нашата среда, представляват особено загадъчна

Как БГ Наука прави знанието достъпно

Направи дарение на училище! *** Подкрепете ни като се абонирате за списанието – така получавате достъп до всички досега публикувани броеве (над 200) и всички, които ще излязат в бъдеще.

В търсене на яснота за екологичните предизвикателства сред мъглата на замърсения въздух

Направи дарение на училище! *** Множеството източници на замърсяване – от индустриални заводи до автомобилни газове и селскостопанска дейност – са основният виновник за качеството на въздуха, което се влошава