Търсене
Close this search box.

В Музейко отваря врати първият планетариум в София

В Музейко отваря врати първият планетариум в София

В Музейко отваря врати първият планетариум в София

В Музейко отваря врати първият планетариум в София


Направи дарение на училище!



***

muzeiko-kvadrat.jpg
muzeikoMap-bg.png
muzeiko_bild.jpg
muzeiko1.jpg
exhibition_muzeiko.png

Посредством множеството експонати посетителите ще могат да се запознаят със заобикалящият ги свят с над 130 интерактивни игри, създадени за деца и любопитни възрастни. Цялото съдържание на музея е мислено с цел да вдъхнови децата за познание, откривателство и наука и да помогне на деца, родители, баби, дядовци, учители да прекарат време заедно активно и ефективно.

„В Музейко отваря врати първият планетариум в София. До скоро нашата столица бе единствената столица без планетариум в ЕС, но това вече не е така.“ сподели Никола Каравасилев (докторант във ФФ на СУ). Музейко разполага с мини планетариум, който може да побере до 15 деца. Отваря врати на 9-ти октомври с много интересна и уантрактивна програма водена от Никола Каравасилев, Владимир Божилов и Евгени Овчаров. 

Музейко е ценен с това, че освен за децата, той е много важен и за родителите. Идеята на подобен род музей е да поражда интерес още от най-малка възраст към науката, но и родителите да научат нещо ново. Също така много учители могат да водят своите класове да им преподават нагледно, а не само сухата теория в учебниците. Чрез музейко учителите без много усилия могат да обяснят кое как се случва, защо се случва и без да влизат в излишни задълбочени расъждения децата да пипнат и пробват всичко сами.

„Очакваме Музейко да има важна роля на модерна образователна институция от ХХІ век, осигурявайки на децата ни място, което да провокира тяхното любопитство и интерес към науките, технологиите, екологията, изкуствата. Убедени сме, че детският научен център ще има влияние върху местната икономика, образованието, ранното развитие на нашите деца и изграждането на граждански общности. Детските музеи по света са привлекателни туристически дестинации. В САЩ например 35% от всички подобни проекти водят до значителни подобрения в инфраструктурата на своя район“– споделя Десислава Тальокова, изпълнителен директор на Фондация „Америка за България“.

Всичко в дома на Музейко е премислено до най-малката подробност – от характерната архитектура през енергийната ефективност до пространството за интерактивни експонати, всеки от които ще събужда любопитство у децата към наука, инженерство, екология, комуникации и изкуства.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Цялото съдържание на Музейко е създадено от водещи учени, педагози и дизайнери и е съобразено със съвременните тенденции в образованието. Разработките се базират на теориите за учене чрез игра и приложни дейности, множествена интелигентност, сугестопедия и други техники за ускорено учене и разгръщане на потенциала.

Музейко ще ви пренесе в различни епохи и ще ви предизвика да влезете в ролята на учен – археолог, геолог, архитект или астронавт.

Къде се намира?

Детски научен център Музейко се намира в община Студентска. Можете да получите подробни инструкции за нашето местоположение и как да ни намерите с градски транспорт или кола на страница Как да стигнете до Музейко.

Кой може да дойде? Колко време може да остане?

Детски научен център Музейко е отворен за всички.

Семейства и други индивидуални посетители са добре дошли от вторник до неделя. Училищните групи имат избор между специални програми и по-свободна дейност и ги каним от вторник до петък. Билетът за Музейко важи цял ден.

Повече информация може да намерите на Билети и работно време и Училищни посещения. 

Кой ще се грижи за децата?

Грижата за безопасността и здравето на децата е на техните родители и учители. Екипът на Музейко ще помогне за смисленото и забавно прекарване на времето ви в детския научен център.

Толкова много новости! От къде е най-добре да започна?

Може да улесните избора на дейност за деня на посещение, като заедно с детето разгледате предварително информацията за изложбите и интерактивни игри и обсъдите какво бихте искали да изпробвате.

Давайте чести почивки на себе си и децата – седнете и обсъдете видяното, изгледайте някое видео, излезте на площадката или покрива за малко физическа активност. В зависимост от възрастта си децата възприемат активно информация между 10 минути (във възрастта между 3 и 5) и 40 минути (във възрастта 10-11 години).

Музейко е създаден и изграден по инициатива на Фондация „Америка за България“, с първоначална инвестиция от 20 милиона щатски долара. Концепцията за сградата на Музейко, планирането на сайта, интериорния дизайн и части от графичния дизайн са разработени от Lee H. Skolnick Architecture + Design Partnership Team (LHSA+DP) – американска архитектурна компания, специализирана в създаването на детски музеи, а американска компания, специализирана в създаването на музеи.

Музейко показва науката такава каквато е по един красив начин.

Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.