Търсене
Close this search box.

Когато се усмихвате, целият свят наистина се усмихва с вас

Когато се усмихвате, целият свят наистина се усмихва с вас

Когато се усмихвате, целият свят наистина се усмихва с вас

Когато се усмихвате, целият свят наистина се усмихва с вас


Направи дарение на училище!



***

Снимка: © fizkes / stock.adobe.com

От Синатра до Кати Пери, знаменитостите отдавна пеят за силата на усмивката – как тя ви подхваща, променя изгледа ви и като цяло ви кара да се чувствате по-добре. Но дали всичко това е вятър и мъгла или въпросното твърдение има научни основи?

Новаторски изследвания от Университета в Южна Австралия потвърждават, че актът на усмивката може да подмами ума ви да бъдете по-позитивни, просто като движите лицевите си мускули.

Със света в криза на фона на COVID-19 и тревожното нарастване на паниката и депресията в Австралия и по света, резултатите не могат да бъдат по-навременни.

Изследването, публикувано в Experimental Psychology, оцени влиянието на усмивката върху възприятието на изражението на лицето и тялото. И в двата сценария усмивката е предизвикана от участниците, които държат химикалка между зъбите си, принуждавайки лицевите си мускули да повторят движението на усмивката.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Изследването установи, че мускулната активност на лицето не само променя разпознаването на изражението на лицето, но и изражението на тялото, както и че и двете генерират повече положителни емоции.

Водещият изследовател и експерт от Университета в Южна Австралия, д-р Фернандо Мармолехо-Рамос казва, че откритието има важно значение за психичното здраве.

„Когато мускулите ви кажат, че сте щастливи, е по-вероятно да видите света около себе си по положителен начин“, казва д-р Мармолехо-Рамос.

„В нашето изследване установихме, че когато умишлено се усмихвате, това стимулира бадемовидното тяло (емоционалният център на мозъка), което освобождава невротрансмитерите, за да насърчи положителното емоционално състояние.

„За психичното здраве това има интересни последици. Ако можем да подмамим мозъка да възприема стимулите като „щастливи“, тогава можем потенциално да използваме този механизъм, за да помогнем за засилване на психичното здраве.“

Проучването повтори констатациите от предишния експеримент, като оцени как хората интерпретират редица изражения на лицето (от намръщване до усмихване), използвайки механизма „писане в зъби“. След това използва и движещи се изображения със светлинни точки, обхващащи видеоклипове с тъжно ходещи фигури до такива с щастливи походки, като визуални стимули.

Д-р Мармолехо-Рамос казва, че има силна връзка между действие и възприятие.
„С две думи, възприятията и двигателните системи се преплитат, когато емоционално обработваме стимули“, казва той.

„Подходът „преструвай се докато го постигнеш” може да има повече влияние, отколкото очакваме.“

Източник: sciencedaily
Превод: Радослав Тодоров


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.