Търсене
Close this search box.

Учените откриват, че котките всъщност са мили

Учените откриват, че котките всъщност са мили

Учените откриват, че котките всъщност са мили

Учените откриват, че котките всъщност са мили


Направи дарение на училище!



***

Котките са мили.

Благодарение на ново изследване от Орегонския щатски университет, публикувано в Behavioural Processes, има научно доказателство, че котките са, според емпиричното проучване – мили. Всъщност изследването заключило, че котките харесват взаимодействието с хора повече, отколкото харесват храна. Нека това да проникне в съзнанието ви: повече от храна.

Мотивът на изследването е да приложи когнитивни тестове, които вече са били прилагани на кучета и костенурки, върху котки, за да изчистят някои от погрешните схващания за лошата репутация на котките, че са саможиви.

„Все по-честите изследвания върху познавателната способност на котките предлагат доказателство за тяхната сложна социална когнитивност и способностите за решаване на проблеми“, пишат авторите в статия. „Въпреки това все още е често срещано убеждението, че котките не са особено социални или способни да бъдат тренирани. Това разделение може отчасти да се дължи на малкото знания за това какви стимули предпочитат котките и следователно кое би ги мотивирало да работят за тях.“


Разбери повече за БГ Наука:

***

Тестът бил приложен върху 50 котки, както домашни, така и от приюти, които били лишени от храна, играчки и хора за няколко часа. След това изследователите представили на котките различни стимули от четирите категории: човешки контакт, храна, мирис и играчки.

Изследователите заключили, че няма значителни разлики между домашните котки и тези от приют, както и че повечето котки предпочели социалното взаимодействие пред всеки друг стимул, докато само 37% предпочели храна.

„Въпреки че се предполага, че котките социално (…) може би са склонни към независимост“, пишат авторите, „ние открихме, че 50% от тестваните котки предпочитат взаимодействието със социални стимули, въпреки че са имали директен избор между социалното взаимодействие с човек и другия им най-любим стимул от останалите три категории“.

И така, какво означава това? По същество – че котките са мили. Но, пишат авторите, индивидуалните предпочитания на котките за социализиране може да са повлияни от историята им и дори от породата им.

Изследване върху няколко дузини котки може да не е база за конкретни заключения, но за мен това е вярно. Моята котка не прекарва всяка минута от деня с мен, когато съм наоколо. По-често той се спотайва наоколо или си почива на дивана. Но е приятелски настроен към всички и си имаме своите моменти. Честно казано аз също не бих искал да прекарвам всяка една минута будно състояние с човека, с когото живея. Колкото до хората, които мислят, че котките са надменни – вие веднага ли се отваряте и се държите приятелски с всеки случаен човек, когото срещнете?

Твоята котка те обича. Обичай я и ти.

Автор: JORDAN PEARSON

Превод: Никол Николова

Източник: Motherboard


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.