Търсене
Close this search box.

Учени са открили ново квантово състояние на материята: Квантовите течни кристали съществуват

Видео версия на нашия подкаст

Интересно ти е да изглеждаш нашата видео версия на Наука.БГ подкаст? Можеш да го направиш чрез видео плейъра по-долу.


Направи дарение на училище!



***

Ново квантово състояние на материята Credit: Hsieh Lab/Caltech
Ново квантово състояние на материята Credit: Hsieh Lab/Caltech

Физици от Калтек в Института по квантова информация и материя са открили първия 3D квантов течен кристал.

Това е ново състояние на материята, за което те очакват, че ще има приложение в ултра бързите квантови изчисления и изследователите вярват, че откритието е просто „върхът на айсберга“.

Молекулите на стандартните течни кристали се движат свободно, сякаш са течност, но остават ориентирани в една посока като в твърдо състояние. Течните кристали могат да бъдат създадени изкуствено, като тези на екраните на електронните устройства, или да се открият в природата, като тези, които се намират в мембраните на биологичните клетки.

Квантовите течни кристали били открити първоначално през 1999 година – техните молекули се държат по начин, подобен на този на обикновените течни кристали, но техните електрони предпочитат да се ориентират около определени оси.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Електроните на 3D квантовите течни кристали показват различни магнетични свойства в зависимост от посоката, в която се движат около дадена ос.

На практика това означава, че наелектризирането на тези материали ги превръща в магнити, или променя силата или ориентацията на магнитните им свойства.

Екипът изследователи очаква, че тези 3D квантови течни кристали ще подобрят полето на проектиране и създаване на по-способни компютърни чипове, като помогне на компютърните учени да експлоатират посоката, в която се въртят електроните.

Откриването на 3D квантовите течни кристали може също да ни придвижи напред по пътя към създаването на квантови компютри, които ще декриптират кодове и ще правят други изчисления с по-висока скорост, благодарение на квантовата природа на частиците.

Реализирането на квантов компютър е предизвикателство, защото квантовите ефекти са деликатни и мимолетни. Те могат да бъдат променяни или унищожавани само чрез взаимодействията им със заобикалящата ги среда.

Проблемът може да бъде решен чрез техника, изискваща специален материал, наречен топологичен свръхпроводник, откъдето идват 3D квантовите течни кристали.

„По същия начин, по който 2D квантовите течни кристали са били предложени да бъдат предшественик на високотемпературните свръхпроводници, така 3D квантовите течни кристали могат да бъдат предшественици на топологичните свръхпроводници, които търсим“, казва асистентът по физика от Калтек David Hsieh, главен разследващ по новото проучване, в интервю.

„Вместо да разчитаме на това, че можем случайно да открием топологични свръхпроводници, сега може да имаме пътя, по който да ги създадем рационално, използвайки 3D квантовите течни кристали“, казва John Harter от лабораторията на Hsieh, който е и главен автор на новото изследване, публикувано в Science, в изявление за пресата.

Превод: Никол Николова

Източник: Science Alert


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Наука.БГ подкаст

Последно от Наука.БГ

Над 120 учени от България и 10 страни по света участват в XIV-ия Софийски фестивал на науката от 9 до 12 май в София Тех Парк

Направи дарение на училище! *** За тазгодишното издание у нас пристига проф. Томас Хертог – белгийски космолог, работил редом до Стивън Хокинг в Кеймбридж в продължение на двадесет години. Новата му книга ще

Физическият факултет на СУ с богата програма по време на Софийския фестивал на науката 2024 г.

Направи дарение на училище! *** Цялата програма можете да разгледате тук: https://beautifulscience.bg/programa/  Лекциите с участие на учени и преподаватели от Физическия факултет са: „Квантовите компютри – коя технология ще бъде

Нашествието на пластмасата: Между иновацията и екологичния колапс

Направи дарение на училище! *** Замърсяването, свързано с пластмасата, няма граници – от най-големите градове до най-изолираните кътчета на планетата. Микропластмасите, които са всепроникващи в нашата среда, представляват особено загадъчна

Как БГ Наука прави знанието достъпно

Направи дарение на училище! *** Подкрепете ни като се абонирате за списанието – така получавате достъп до всички досега публикувани броеве (над 200) и всички, които ще излязат в бъдеще.

В търсене на яснота за екологичните предизвикателства сред мъглата на замърсения въздух

Направи дарение на училище! *** Множеството източници на замърсяване – от индустриални заводи до автомобилни газове и селскостопанска дейност – са основният виновник за качеството на въздуха, което се влошава