Търсене
Close this search box.

Учени разкриват какво придава здравина на яйчената черупка

Учени разкриват какво придава здравина на яйчената черупка

Учени разкриват какво придава здравина на яйчената черупка

Учени разкриват какво придава здравина на яйчената черупка


Направи дарение на училище!



***

 

Как оплодените пилешки яйца са устойчиви на фрактури отвън, като в същото време са достатъчно слаби, за да се счупят отвътре по време на излюпването на пилето? Според ново проучване, всичко това се дължи на наноструктура в яйчената черупка. Тези открития могат да имат важни последици за безопасността на храните в агро-индустрията.

В продължение на милиони години еволюция, птиците са успели да направят перфектната яйчена черупка – тънка, защитна, биоминерализирана камера за ембрионален растеж, която съдържа всички хранителни вещества, необходими за растежа на пилешкия ембрион. Черупката, която не е твърде здрава, но също така не е и крехка, е устойчива на фрактури, докато не настане време за излюпване. Но какво точно придава на птичите яйца тези уникални характеристики?

Изключително трудно е молекулярната наноструктура и механичните свойства на яйчените черупки да се изследват по традиционни начини, защото лесно се чупят при направата на тънък слой за изображения чрез електронна микроскопия. Благодарение на нова система с йонен лъч, голям екип от изследователи са успели точно и тънко да отрежат пробата и да надникнат в интериора на черупката.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Яйчените черупки са изградени от неорганични и органични вещества, като минерали, съдържащи калций, и съответно изобилие от белтъци. Учените установят, че съществен фактор, определящ здравината на черупката, е наличието на наноструктуриран минерал, свързан с белтъка остеопонтин, който също се намира и в състава на костите.

Резултатите, също така, дават представа за биологията и развитието на пилешките ембриони в оплодени и инкубирани яйца. Яйцата са достатъчно твърди, когато се снасят, както и по време на мътене, за да се предпазят от счупване. Докато пилето расте вътре в яйчената черупка, то се нуждае от калций, за да формира костите си. По време на инкубационния период вътрешната част на черупката се разтваря, за да осигури необходимите минерални йони, като в същото време черупката отслабва достатъчно, за да бъде счупена от пилето при излюпване. Екипът от изследователи, ръководен от професор МакКий от университета МакГил в Канада, установява, че това е възможно благодарение на тези малки промени в наноструктурата на черупката, които се появяват по време на инкубацията на яйцата.

Изследователите също така са успели да пресъздадат наноструктура, подобна на тази, която откриват в черупката, като добавили остеопонтин към минерални кристали, отгледани в лабораторни условия. Професор МакКий счита, че по-доброто разбиране на ролята на белтъците при калциращите процеси, които водят до втвърдяване и здравина на яйчените черупки чрез биоминерализация, може да има важни последици за безопасността на храните. Около 10-20% от пилешките яйца се чупят или пропукват, което увеличава риска от отравяне със салмонела. Разбирането как минералната наноструктура допринася за здравината на черупките, ще позволи да се избират генетичните черти в кокошките-носачки, за да се произвеждат по-здрави яйца за повишена безопасност на храните.

Превод: Росица Дуева

Източник: Science Daily


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.