Учени откриха горещи бури на самотна планета!


Но само какъв е климатът там! Планетата е с размера на Юпитер (макар и 8 пъти по-масивна) и хората биха очаквали, че бурите ще са подобни на юпитерианските… но в действителност те са много по-мощни от тях! Само в облаците температурите на PSO J318.5-22 надхвърлят 800 Целзиеви градуса!
Астрономите успяха да установят посредством инфрачервените инструменти на Новия технологичен телескоп в Чили, Европейската южна обсерватория, че яркостта на планетата е силно променлива – само в рамките на няколко часа тя се променя с около 10%.
Това, предполагат учените, се дължи на облаци от разтопен метал, които преминават през диска на планетата, докато тя се върти около оста си.
PSO J318.5-22 има характеристичен червен цвят, който вероятно е показател за наличието на капки желязо и силикат, кондензиращи в облаците. Да – очевидно там валят дъждове от разтопен метал!
Учените успяха да наблюдават времето на PSO J318.5-22 именно защото планетата е самотна, не се намира около звезда и лесно се наблюдават промените в постъпващата от планетата светлина. Но те се надяват, че технологията ще бъде адаптирана и за наблюдаване на метеорологичните условия и на други планети, включително и на тези, които се считат за подходящи кандидати за наличието на живот.
Откритието на учените относно климата на PSO J318.5-22 е публикувано в научното списание The Astrophysical Journal.
http://www.space-bg.org/
http://www.cosmos.1.bg/
