Сп. Българска Наука, брой 161:

Екипът трябва да прелети стотици километри от Свалбард, за да достигне ръба на морския лед.
Изследователи от университета в Рединг „проследяват“ арктически циклони над морския лед, северно от Норвегия. Екипът от учени – заедно със специалист пилот – се опитват да летят с малък изследователски самолет през летни циклони на много ниски нива.
Техните измервания ще изградят представа за това как бурите взаимодействат с морския лед.
„Това са основните климатични системи в Арктика“, обяснява проф. Джон Метвен. „Те могат да отвеят леда много бързо и да доведат до бърза загуба на лед.“
Движението на морския лед влияе върху арктическите бури
Преминаването на циклоните предизвиква двупосочен процес, обяснява метеорологът от университета в Рединг: бурите влияят на леда, докато едновременно с това грапавостта на леда, температурата и движението влияят върху поведението на бурите.
„Това взаимодействие вероятно е най-слабото звено в нашите модели за прогнозиране [от Arctic weather and climate]“, казва проф. Метвен.
Докторантката Хана Кроуд казва пред Inside Science на BBC Radio 4, че за да се проследи взаимодействието между буря и лед, често изследователските полети трябва да са над самия морски лед и на по-малко от 100 м от него.
„Не може да има метеорологични станции на леда. И с изменението на климата и изтъняването на леда, ще има повече човешка дейност, като повече корабоплаване в този регион. Така че има нужда от по-точни прогнози.“
Използвайки инструментите на борда на самолета, екипът, включително изследователи от Университета на Източна Англия и Британското антарктическо проучване, ще измерват скоростта на вятъра, облачната покривка и турбуленцията, която се движи директно през арктически циклони.
Проф. Метвен е изучавал циклоните повече от десетилетие, но казва, че това е първият експеримент със самолет, насочен към арктически летни циклони.
„Арктика се променя бързо в резултат на глобалното затопляне, предизвикано от човека“, казва той. „И степента на арктическия морски лед е намаляла драматично от лятото на 90-те години на миналия век. Преди ледът беше точно срещу брега на Свалбард и през последните няколко десетилетия наистина се оттегли“, казва още той. „Сега ръбът на морския лед е почти на 400 километра от тук.“
Тази промяна и фактът, че по-тънкият лед е много по-подвижен и динамичен, също се очаква да окажат влияние върху поведението на арктическите циклони.
„Трябва да се разбере това, да се разбере както времето, така и климата.“
Превод: Магдалена Господинова
Линк: https://www.bbc.com/news/science-environment-62490130
