Търсене
Close this search box.

Учен споделя нелегално милиони научни статии онлайн

Учен споделя нелегално милиони научни статии онлайн

Учен споделя нелегално милиони научни статии онлайн

Учен споделя нелегално милиони научни статии онлайн


Направи дарение на училище!



***

lead-Credit-LoughboroughUniversityLibrary, Flickr.jpg

Изследователка от Русия е направила повече от 48 милиона статии – почти всяка една рецензирана и публикувана статия на света – свободно достъпни онлайн. Сега тя отказва да свали сайта, въпреки съдебно разпореждане и дело, заведено от Elsevier – един от най-големите световни издатели.

За тези от вас, които все още не го използват, въпросният сайт е Sci-Hub – нещо като Pirate Bay в света на науката. Той е създаден през 2011 г. от невролога Александра Елбакян, която е била разочарована, че не може да си позволи да осъществи достъп до статиите, необходими за нейното изследване. Оттогава сайтът се използва масово със стотици хиляди изтеглени документа дневно. Но в края на миналата година, Ню Йоркският окръжен съд е наредил сайтът да бъде свален – нареждане, с което Елбакян е решила да се бори, като предизвика дебат за това чие притежание е науката.
„Заплащане от 32 долара е лудост, когато трябва да прегледате или прочетете десетки или стотици статии, за да проведете проучването си“ – каза Елбакян пред Torrent Freak миналата година.“ Всеки трябва да има достъп до знания, независимо от дохода или принадлежността си. И това е абсолютно законно.“

Абонаментите за списанията са станали толкова скъпи, че водещи университети, като Харвард и Корнел признават, че не могат вече да си ги позволят. Изследователите също демонстрираха своята позиция, като 15 000 учени се заканиха да бойкотират Elsevier, заради изключително високите такси.

Не ни разбирайте погрешно, издателите също са допринесли за развитието на науката – те насърчават по-добрите изследвания, благодарение на партньорските проверки, а преди Интернет да се появи, те са били от решаващо значение за разпространението на знания. Но през последните години, все повече хора започват да се питат дали издателите все още помагат на напредъка на науката. В действителност, понякога манталитетът „публикуваш или загиваш“ създава повече проблеми, отколкото дава решения – с нарастващия брой хищни издатели, които таксуват изследователите, за да публикуват работата им – често без качествена партньорска проверка или дори редактиране. „Ако даден изследовател иска да бъде разпознаваем и да изгради кариера, той трябва да има публикации в тези издания” – казва Елбакян в отворено писмо до съдията в Ню Йорк.

Тук се намесва Sci-Hub. Когато търсите определена статия, сайтът се опитва незабавно да я изтегли от пиратската база данни LibGen. Ако това не сработи, Sci-Hub е в състояние да заобиколи системата за плащане на изданието, благодарение на набор от ключове за достъп, които са били дарени от анонимни академици. Това означава, че Sci-Hub има достъп до всяка статия, публикувана от големите играчи, включително JSTOR, Springer, Sage и Elsevier, и ще я достави до вас безплатно в рамките на секунди. Сайтът след това автоматично изпраща копие от този документ към LibGen.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Това е много добре за нас потребителите, но е разбираемо, че големите издатели са ядосани. Миналата година в съда на Ню Йорк бе постановено съдебно разпореждане срещу Sci-Hub, което ограничи достъпа на потребителите (нещо, от което Елбакян се изплъзна, премествайки го на нова локация), а сайтът също така е съден от Elsevier за „непоправими щети“ – експерти предполагат, че това дело ще донесе на издателя от 750 до 150 000 долара за всяка нелегално свалена статия.
„Според мен самият бизнес модел на Elsevier е незаконен“ – казва Елбакян пред Torrent Freak, позовавайки се на член 27 от Всеобщата декларация за правата на човека на ООН, според който „всеки човек има право свободно да участва в културния живот на обществото, да се наслаждава на изкуствата, да участва в научния напредък и да се ползва от неговите достижения”.
„Ако Elsevier успее да свали нашите сайтове или ни принуди да ги изместим в тъмния интернет, това ще демонстрира една интересна идея – че обществото няма правото на знание” – казва тя. „Ние трябва да спечелим срещу Elsevier и другите издатели и да покажем, че това, което правят тези търговски компании е напълно грешно.”

За да бъдем честни, трябва да отбележим, че Елбакян е донякъде защитена от факта, че се намира в Русия и не притежава имущество в САЩ, така че, дори Elsevier да спечели делото, ще му бъде много трудно да си получи парите.
И все пак, това е смело решение и с интерес ще следим резултата от битката – защото, ако има нещо, от което светът се нуждае, това е научното познание. Междувременно, Sci-Hub все още е достъпен за всеки, който иска да го използва, а Елбакян не смята да променя това.

Превод: Росица Ташкова
Източник: http://www.sciencealert.com/


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.