Търсене
Close this search box.

Твоята реалност може да е напълно различна от тази на човека до теб – и никога няма да узнаеш колко точно

Твоята реалност може да е напълно различна от тази на човека до теб – и никога няма да узнаеш колко точно

Твоята реалност може да е напълно различна от тази на човека до теб – и никога няма да узнаеш колко точно

Твоята реалност може да е напълно различна от тази на човека до теб – и никога няма да узнаеш колко точно


Направи дарение на училище!



***

В един епизод на подкаста „Art of Charm”, невробиологът Дейвид Игълман (David Eagleman) предложи на водещия Джордан Харбингър (Jordan Harbinger) да си представи свят, в който всички – освен Harbinger – са родени слепи.

„Та, притежаваш зрение и можеш да виждаш неща от разстояние и казваш: О, виж, нещо идва насам през хълма.”

„И всички в света ще бъдат абсолютно зашеметени от това и ще смятат, че притежаваш магически сили, и ще си мислят: Как така Джордан знаеше, че нещо идва откъм хълма, който се намира на една миля оттук, докато ние трябваше да чакаме нещото да се приближи, за да го чуем и след това да го пипнем?”

С други думи, останалите хора нямаше да знаят, че са слепи. За тях „реалността” щеше да бъде ограничена до това, което могат да чуят, подушат, вкусят или докоснат.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Това, което Игълман се опитва да изтъкне е, че реалността на всеки е субективна. Всеки от нас е хванат в капана на собствения си мозък, но същевременно е смешно уверен, че изживява света такъв, какъвто той в действителност е.

Учените използват термина „umwelt” (умвелт) – немската дума за заобикалящия ни свят – за да опишат индивидуалното преживяване на реалността. Както Игълман обяснява по време на участието си в TED Talk през 2015, умвелтът на даден човек е „частицата от неговата екосистема, която може да забележи”.

Игълман казва, че дори като човек, който изучава и е впечатлен от сензорните възприятия, той също си мисли, че неговият умвелт е обективна реалност.

„Това е много труден за преодоляване психологически филтър. Това е едно от най-базовите, фундаментални неща, за които науката търси отговор: Какви са тези психологически илюзии, които имаме и как можем да ги заобиколим, за да изучим този феномен?”

Игълман е един от многото учени, които в момента разработват технология, която да позволява на глухи хора да „чуват” и на слепи – да „виждат”.

Но както отбелязва Хербингер, за повечето хора това относително незнание може да бъде благословия: „Може би това осигурява здравословен начин на живот. Съществува илюзията, че може би ние сме наясно с всичко, което е пред нас и го разбираме, и това е всичко, което има за възприемане. Така че живеем с илюзията, че пред очите ни няма илюзия.”

Никой не би искал да изпада в отчаяние, заради всички преживявания, които пропуска. Възприемайте своя умвелт като пашкула, който ви позволява да оцелеете и да живеете добре.

Ако се постараете понякога да поспрете и да се замислите какво преживява някой друг, вероятно това би било достатъчно.

Превод: Росица Ташкова

Източник: Business Insider


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.