Търсене
Close this search box.

Три научни стипендии по 5000 евро търсят своите нови притежателки

Три научни стипендии по 5000 евро търсят своите нови притежателки

Три научни стипендии по 5000 евро търсят своите нови притежателки

Три научни стипендии по 5000 евро търсят своите нови притежателки


Направи дарение на училище!



***

Кандидатстването по стипендиантска програма За жените в науката“ за 2017 г. започва от утре – 01.12.2016

На 15.11.2016 д-р Ахинора Балтакова, д-р Йорданка Каракирова и д-р Калина Николова-Ганева бяха отличени с парични награди от по 5000 евро за своя забележителен научен потенциал
На 15.11.2016 д-р Ахинора Балтакова, д-р Йорданка Каракирова и д-р Калина Николова-Ганева бяха отличени с парични награди от по 5000 евро за своя забележителен научен потенциал

 

30 ноември 2016 г., София. На 1 декември 2016 г. стартира седмото издание на Национална стипендиантска програма „За жените в науката“. Програмата предизвиква отново българските жени учени да покажат своя огромен научен потенциал, като го вложат в авторски научен проект и кандидатстват с него по програмата. В края на конкурса три дами ще получат възможността да осъществят смелите си научни идеи с финансовата помощ на стипендии от по 5000 евро, осигурени от Националната програма „За жените в науката“.

В стипендиантската програма за 2016 – 2017 г. могат да участват дами учени от цяла България. Необходимо е те да бъдат на възраст до 35 години, да са докторанти или вече да са защитили докторска степен и да се занимават с изследвания в сферата на естествените науки. Целта на програмата е чрез стипендиите да се подпомогне изследователската работа на младите жени в България и да ги поощри да продължат своята академична кариера.

Подробна информация за конкурса е достъпна на официалния сайт на програмата: www.zajenitevnaukata.bg. Кандидатите могат да изпратят своите заявления и документи за участие по електронен път на: stanislava.nishkova@mfa.bg, или по пощата до Националната комисия за ЮНЕСКО в България. Крайният срок за изпращане на кандидатурите е 31 март 2017 г.


Разбери повече за БГ Наука:

***

И тази година партньори на Националната стипендиантска програма „За жените в науката“ са Софийски университет „Св. Климент Охридски“, Националната комисия за ЮНЕСКО в България и L’Oréal България. Кандидатурите ще се оценяват от експертно жури, състоящо се от водещи научни специалисти. Лауреатите на програмата ще бъдат обявени на официална церемония през 2017 г., на която ще получат и стипендиите си по 5000 евро, предназначени да подпомогнат тяхната изследователска работа в България.

Една от стипендиантките ще спечели и възможност да се бори за една от 15-те международни стипендии на L’Oréal и ЮНЕСКО по програмата International Rising Talents. 15-те победителки са селектирани измежду най-добрите стипендианти в националните и регионалните издания на „За жените в науката“ от съответната година. Талантливите носителки на международната стипендия получават допълнителна субсидия, благодарение на която научните им проекти стават по-забележими за международната научна общност.

 

Националната програма „За жените в науката“

Националната програма за стипендии е част от световната програма на L’Oréal–ЮНЕСКО „За жените в науката“, създадена, за да разпознава и подкрепя жените, чиито постижения са допринесли за развитието на научното познание, както и за да осигури подкрепа на обещаващи млади жени учени със значими проекти.

Националните стипендии „За жените в науката“ на L’Oréal–ЮНЕСКО се отпускат на талантливи млади жени учени, за да реализират своите обещаващи научни проекти в своята родна страна. Те вече съществуват в повече от 100 страни, а в България се появяват за първи път през 2010 г.

Световната програма „За жените в науката“

Световната програма „За жените в науката“ е създадена през 1998 г. в партньорство между L’Oréal и ЮНЕСКО, за да отличава и насърчава жените в науката. Нейните издания по цял свят награждават дами учени, чиито изключителни постижения са допринесли за развитието на науката, което носи ползи за обществото, и осигурява подкрепа на обещаващи млади жени, които вече имат значителен принос за прогреса на своите научни дисциплини. Към момента „За жените в науката“ е отличила повече от 2530 жени от 112 държави. Цялата програма е отправна точка за международни научни постижения и безценен източник на мотивация, подкрепа и вдъхновение за жените в науката.


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.