Търсене
Close this search box.

Това древно бебе насекомо е било страховит убиец на паяци

Това древно бебе насекомо е било страховит убиец на паяци

Това древно бебе насекомо е било страховит убиец на паяци

Това древно бебе насекомо е било страховит убиец на паяци


Направи дарение на училище!



***

cc_untitled-1

Паяците имат репутация на зловещи същества, предизвикващи кошмари, но някога е съществувало бебе насекомо, от което са се изправяли косите на самите паяци.

Проучване, публикувано в Current Biology описва откритието на фосилизирана ларва на златоочица – машина за убиване на паяци. Учените открили няколко индивида в кехлибар вHukawng Valley, Мианмар. В кехлибара имало както ларви, така и възрастни индивиди, но малките били тези, които се отличавали. Ларвите на Pedanoptera arachnophila (на жълт фон на снимката) притежавали невероятно дълги крака – „с толкова нежна структура, че изглежда невъзможно да поддържат масивното тяло”, пишат авторите. Тези крака завършвали с назъбени нокти, които са уникални за известните ларви на златоочиците, но често се срещат при насекоми, които лесно се плъзгат по паяжините. В комбинация с факта, че златоочиците са активни хищници, в съзнанието изниква картина: ларва с невъзможно дълги крака, тихо пристъпва по нишките на паяжина, доближавайки се до своята жертва, преди да нанесе последния фатален удар с острите си челюсти.

Възрастните златоочици не били по-лоши ловци – с дълги крака, силни челюсти и издължена структура, подобна на врат, те не били специалисти по паяците, а по-скоро общи ловци.

Превод: Росица Ташкова


Разбери повече за БГ Наука:

***

Източник: www.sciencemag.org


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.