Търсене
Close this search box.

Технологичните компании работят над мисълта

Технологичните компании работят над мисълта

Технологичните компании работят над мисълта

Технологичните компании работят над мисълта


Направи дарение на училище!



***

post-6-034050600 1283761618_thumb.jpg
По-точно – Intel разработва компютър, който евентуално би могъл да „чете” мисли.
Разбира се, всичко е в начален стадий. Целта е машината да може да бъде командвана само с усилието на мисълта.

Технологията е основана на показатели на мозъчната дейност, които устройството би трябвало да сравни с предварително зададени му такива по шаблон. Според информацията, системата се изпитва, но пътят несъмнено е дълъг и с неясен резултат. От човека ще се изисква да „мисли” по строго определен начин, т.е. мислено да произнесе само съответната дума. Твърди се, че е създаден прототип, разпознаващ около 20 000 думи, но няма яснота на какъв етап е всичко и дали ще може да работи.

Звучи фантастично, и е, но определени постижения в тази област са вече известни. Сходни разработки се водят в Япония, и то не само на фирмено, но и на държавно ниво. Финансирането е заложено в бюджета за 2011 г. Според специалистите, устройството може да достигне търговска достъпност след 10 години. Вече не са изненада машинните интерфейски, работещи при пряк контакт с главния мозък, чрез контакти на датчици, разположени на главата на изследвания човек.

Ако се размечтаем, устройството би довело до командване на почти всички уреди само с една мисловна команда. Неоценима обаче би била ползата от такова работещо устройство за инвалидите. След разработката на Honda, чрез която робота се управлява посредством мозъчни импулси, лабораторният център на BSI-Toyota през 2009 г. демонстрира нов интерфейс, управляващ инвалидна количка чрез мозъчни импулси, като то системата е основана на адаптивна технология, действаща с точност до 95%.

Предстои ни да узнаем, дали човешкият мозък, венецът на природата е толкова лесно уловим? А и всъщност, дали не е по-лесно просто да произнесем думата, вместо да се напрягаме да мислим по шаблон?
Дали светия – светих на човечността – индивидуалността, ще попречи на този грандиозен технологичен пробив. Та нали тя всъщност може да се обясни с различията в дейността на мозъците ни. Или не?
Ако си мислим, че техническото и социално развитие се е забавило, грешим.
Един по един, новите хоризонти на 21 век се отварят….


Разбери повече за БГ Наука:

***

http://www.telegraph.co.uk/technology/news/7957664/Computers-that-read-minds-are-being-developed-by-Intel.html

http://news.ferra.ru/hard/2010/08/26/102511/

http://hitech.newsru.com/article/27aug2010/intelmental

http://cybersecurity.ru/it/95132.html


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.