Търсене
Close this search box.

Тази страхотна периодична система ни показва къде всъщност използваме всички химически елементи

Тази страхотна периодична система ни показва къде всъщност използваме всички химически елементи

Тази страхотна периодична система ни показва къде всъщност използваме всички химически елементи

Тази страхотна периодична система ни показва къде всъщност използваме всички химически елементи


Направи дарение на училище!



***

table

Благодарение на гимназията всички ние имаме доста добра представа за това какво съдържа Менделеевата периодична система.

Но независимо дали става въпрос за нещо по-познато като калций, желязо и въглерод, или пък за нещо по-далечно като криптон и антимон, колко добре всъщност познаваме функциите на химическите елементи? Може ли да назовем дори само едно практическо приложение на ванадий или рутений?

За наш късмет Keith Enevoldsen от www.elements.wlonk.com е направил тази страхотна периодична система, която ни дава поне по един пример за всеки елемент (с изключение на онези странни свръхтежки елементи, които на практика не съществуват в природата).

Виждаме тулий, който се използва при лазерна операция на очите, церий – за кремък за запалка, криптон – за фенерчета. Има стронций, използван за фойерверки, и ксенон за лампите с висока интензивност във фаровете.


Разбери повече за БГ Наука:

***

О, а онзи много патриотичен елемент – америций? Него го използваме при детекторите за дим.

Представен за пръв път през 1945 г. по време на Проекта Манхатън, америцият се произвежда чрез „бомбардирането“ на плутоний с неутрони в ядрен реактор.

Полученият в резултат на това америций е радиоактивен, но докато малки количества америциев диоксид (AmO2), използвани в детекторите за дим, произвеждат алфа радиация, за да „надушат“ пожар, намиращите се в близост са облъчени с почти нулева радиация.

Иска ми се да ви кажа всичко за рубидий и как го използваме в най-точните устройства, отчитащи времето, или как ниобий може да накара влаковете да левитират, но по-добре сами да разгледате периодичната таблица.

Включили сме ексклузивни кадри, но за да изпробвате истинското интерактивно преживяване, кликнете тук.

Можете също така да изтеглите PDF файла, ако имате да преподавате урок в клас, или просто искате да го окачите на стената.

И ако цялото това упражнение ви е накарало да осъзнаете колко са избледнели познанията ви по основи на науката, вижте песента за Менделеевата таблица на AsapSCIENCE по-долу.

Това е един добър начин за запаметяване на периодичната система – включени са дори четирите чисто нови елемента, които си спечелиха постоянно място на седмия ред през януари (те за съжаление нямат интересни приложения извън сферата на атомните изследвания).

Ето я и песента:

 

Превод: Цветелина Христова

Източник: ScienceAlert


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.