Търсене
Close this search box.

Stratolaunch ще пуска свръхзвукови летателни апарати от борда на най-големия самолет в света

Stratolaunch ще пуска свръхзвукови летателни апарати от борда на най-големия самолет в света

Stratolaunch ще пуска свръхзвукови летателни апарати от борда на най-големия самолет в света

Stratolaunch ще пуска свръхзвукови летателни апарати от борда на най-големия самолет в света


Направи дарение на училище!



***

Talon-A на Stratolaunch, показан тук в художествена концепция, е единия от няколкото нови хиперзвукови превозни средства, които се изстрелват от масивния самолетоносач на компанията – най-големият в света самолет.

(Изображение: © Stratolaunch)

 

Stratolaunch намери друго приложение за най-големия самолет, построяван някога.

Компанията, която съоснователят на Microsoft Пол Алън създаде през 2011 г., първоначално планира да изстреля сателити, използвайки своя самолет, който има размах на крилата от 117 метра. Но Алън почина през октомври 2018 г., а Stratolaunch беше продаден миналата година, което постави под въпрос бъдещето на компанията.


Разбери повече за БГ Наука:

***

На някои от възникналите въпроси вече е даден отговор. Уебсайтът на Stratolaunch разкрива, че компанията се е преориентирала като строител, изпитател и оператор на свръхзвукови летателни апарати – такива, които могат да се движат поне пет пъти по-бързо от скоростта на звука, или Мах 5.

„Нашите свръхзвукови тестови платформи ще послужат като катализатор за предизвикването на ренесанс в хиперзвуковите технологии за нашето правителство, търговския сектор и академичните среди“, заяви главният изпълнителен директор на Stratolaunch Жан Флойд в изявление на уебсайта на компанията.

Огромният самолет е от ключово значение за тази нова мисия – транспортиране на машини на височина за тестване на различни полезни товари в екстремните условия, наложени при свръхзвуков полет. Тези летателни апарати ще включват Talon-A на Stratolaunch, с дължина 8,5 м, и тегло 2722 килограма. Той е самолет за многократна употреба, способен да достигне Мах 6.

 

Реактивният самолет-носител на Stratolaunch – най-големият самолет, произвеждан някога, излита от въздушно-космическото летище Мохаве в пустинята Мохаве, Калифорния по време на първия си тестов полет на 13 април 2019 г. Снимка: Stratolaunch Systems

 

Talon-A „ще проведе продължителен полет при висок Мах и ще се плъзне обратно за самостоятелно, хоризонтално кацане на конвенционална писта“, обясняват спецификите на самолета от Stratolaunch. „Освен това ще бъде способен и на самостоятелно излитане със силата на собствените си двигатели от конвенционална писта.“

Огромният самолет с двоен фюзелаж – който преди се наричаше Roc, но сега очевидно е известен като летящият самолетоносач на Stratolaunch – ще може да изведе три самолета като Talon-A наведнъж, което ще позволи получаването на набор от множество ценни данни, заявяват представители на компанията.

Talon-A обаче не е краят на предвидения път за Stratolaunch. Компанията също така разработва Talon-Z, за който разкрива някои подробности на уебсайта си, и друг апарат, наречен Black Ice, който би могъл да извърши някои много интересни и амбициозни мисии в бъдеще, ако всичко върви според плана на Stratolaunch.

 

“Black Ice е изцяло космически самолет за многократна употреба, който дава възможност за по-разширени действия в орбита и връщане на товари оттам“, се казва в уебсайта на компанията. „Първоначални проекти, оптимизирани за изстрелване на товари, с последващ вариант, способен да транспортира и екипаж.“

Black Ice е замислен още преди време. През август 2018 г., преди смъртта на Алън, Stratolaunch обяви планове за използване на четири различни сателитни ракети-носители с огромния самолет, включително орбитален космически самолет.

 

Превозвачът Stratolaunch засега има само един проведен тестов полет от 2.5 часа, който се осъществи през април 2019 г.

Източник: Live Science

Превод: Радослав Тодоров

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.