Търсене
Close this search box.

Странна миниатюрна галактика обикаля Млечния път

Странна миниатюрна галактика обикаля Млечния път

Странна миниатюрна галактика обикаля Млечния път

Странна миниатюрна галактика обикаля Млечния път


Направи дарение на училище!



***

Credit: ESO/Digitized Sky Survey 2
Credit: ESO/Digitized Sky Survey 2

Никой не знае защо мъничката, бледа галактика Segue 1 се намира толкова близо до Млечния път и обикаля около него. Но сега, за първи път, астрономите са извършили точни изчисления на движенията ѝ и могат да направят някои предположения.

През последното десетилетие телескопите ни станаха достатъчно мощни, за да започнем да забелязваме един нов клас малки галактики. Те са много компактни и се намират някъде между кълбовидните звездни купове и галактиките джуджета.

Наричат се свръх-бледи сфероидални галактики джуджета и Segue 1 е първата открита такава през 2006 година с помощта на данните от Sloan Digital Sky Survey. Статията, която описва откритието, е публикувана през 2007 г.

Галактиката е пълна с остаряващи или много стари звезди, датиращи от ранната Вселена.

Има ниско съдържание на метали, което е характерно за много старите космически обекти – във Вселената металите не са били разпространени, докато едно или две поколения звезди не са се превърнали в свръхнови, отделяйки тежки метали при смъртта си.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Segue 1 притежава яркостта на едва 300 слънца. Много по-слаба от типичния кълбовиден куп, за какъвто първоначално са я взели.

Всъщност, астрономите все още не са напълно сигурни дали не е кълбовиден куп – изглежда разликата се крие в историята на формиране на обекта.

Екипът искал да разбере две неща: дали Segue 1 е галактика джудже или кълбовиден куп и как точно се е озовала в орбита около Млечния път, на разстояние едва 75 000 светлинни години.

Учените използвали данни от Sloan Digital Sky Survey и Large Binocular Camera, за да изчислят точното движение на Segue 1. И открили, че тя обикаля Млечния път веднъж на 600 млн. години.

Segue 1 е едновременно много близо до нашата галактика, но и твърде далеч, за да става дума за приливно разрушаване на звезден куп, който да е бил на косъм от унищожение, под действието на гравитацията на Млечния път.

Това означава, че е по-вероятно да спада към категорията на галактиките, което подкрепя предходни открития, според които, въпреки че съдържанието на метали в галактиката е малко, в нея има значително количество желязо, което е нехарактерно за кълбовиден куп.

Но как се е озовала там? Това все още не е ясно. Изследователите са стигнали до два възможни сценария.

От тях, по-малко вероятният е, че Segue 1 е била сателит около друга галактика. Тя се е сляла с Млечния път преди около 12 млрд. години и Segue 1 е останала сама.

Знаем, че това е възможно, защото Млечният път със сигурност се е сливал с много други галактики в миналото. Астрономите го знаят, заради „гънките”, които тези сблъсъци са оставили след себе си.

Segue 1 няма връзка с нито едно от тези известни сливания, но е напълно възможно астрономите да не знаят за всяко от тях.

По-вероятният сценарий е, че Segue 1 просто се е носила из космоса, докато един ден, преди 8 млрд. години, тя попаднала в орбита около Млечния път.

Бъдещи наблюдения и анализи може да помогнат за по-доброто характеризиране на Segue 1, но засега мъничето си остава просто един невероятно странен галактически съсед.

Статията е публикувана в The Astrophysical Journal.

Превод: Росица Ташкова

Източник: ScienceAlert


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.