Търсене
Close this search box.

Споровете на правителствата с технологичните гиганти („Сбогом на 2020“, част 6)

Споровете на правителствата с технологичните гиганти („Сбогом на 2020“, част 6)

Споровете на правителствата с технологичните гиганти („Сбогом на 2020“, част 6)

Споровете на правителствата с технологичните гиганти („Сбогом на 2020“, част 6)


Направи дарение на училище!



***

Глобалните технологични компании вече силно доминират в живота ни, но през 2020 г. правителствата се опитаха да намалят тяхното прекомерно нараснало влияние. Това беше година, в която правителствата се изправиха в директни конфликти с някои от най-големите технологични фирми в света.

Наскоро американските регулатори съдиха Facebook за историческите му придобивания на Instagram и WhatsApp, молейки съдилищата да обмислят разбиването на компанията на няколко по-малки.

Изпълнителна заповед, подписана от президента Доналд Тръмп през август, която забранява използването на китайските приложения WeChat и TikTok, също доведе до такова разбиване. ByteDance (компанията майка на TikTok) работи по сделка за продажба на американските си операции на Walmart и Oracle.

Отвъд Атлантическия океан правителството на Обединеното кралство също се сблъска с китайска технологична компания, забранявайки на телекомуникационния гигант Huawei да предоставя за страната оборудване за своята 5G мрежа и принуждавайки британските мобилни доставчици да премахнат всяко съществуващо оборудване на Huawei до 2027 г.
През август това решение беше последвано и от американска забрана за доставяне на чип технология от Huawei, на фона на твърденията, че фирмата може да бъде използвана от китайското правителство за шпионаж.


Разбери повече за БГ Наука:

***

Междувременно в Австралия правителството предложи закони, които ще изискват от компании като Facebook и Google да компенсират медии, чиито новинарски материали се споделят на платформите на тези онлайн гиганти. В отговор от Facebook заявиха, че ще забранят на потребителите в Австралия да споделят известия на платформата им. Докато Google пусна обявление, в което твърдят, че в резултат на приемането на такива закони, техните безплатни услуги могат да бъдат изложени на риск.

Източник: New Scientist Magazine
Превод: Радослав Тодоров


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.