Търсене
Close this search box.

Слоновете знаят как да си сътрудничат

Слоновете знаят как да си сътрудничат

Слоновете знаят как да си сътрудничат

Слоновете знаят как да си сътрудничат


Направи дарение на училище!



***

 Кадри на проведен експеримент показа, че слоновете разбират, когато партньорът им има нужда от тяхната помощ. В направения опит два слона трябвало да работят заедно – всеки от тях дърпал въже, за да влачат тежка платформа след себе си.  

Asian elephants (Image: Science Photo Library)

Ръководителят на изследването д-р Джошуа Плотник от университета в Кеймбридж, казва, че е трудно да се работи със слонове поради големия им размер и теглото им, но пък е вълнуващо да се намери начин да бъде проучено тяхното социално поведение. Ние ги виждаме да правят невероятни неща в природата, но сега виждаме нещо ново – че те си оказват съдействие.

В Азия слоновете (Elephas мaximus), участващи в проучването, вече са се научили, че теглейки тежка платформа с въже, ще спечелят като награда за труда си храна.  


Разбери повече за БГ Наука:

***

Изследователи от университета в Кеймбридж построили апарат, който първоначално бил предназначен за шимпанзетата. Но този апарат, създаден в тайландски природозащитен център в провинция Лампанг, ги представя в нова светлина. Ако само единият слон се движи и дърпа въжето, а партньорът му стои на място, въжето на движещия се слон се измъква и платформата не помръдва от мястото си. Но ако всеки от двата слона дърпат своето въже едновременно с партньора си, платформата се мести.

Когато пускали единия слон да върви и спирали другия, първият слон изчаквал партньора си да тръгне. Слоновете се научили да изчакват партньора си по-бързо от шимпанзета, които участвали паралелно с тях в това изследване.  

Много учени, фотографи и филмови оператори са документирали забележителното поведение на диви слонове, помагащи на други слонове, които са затънали в калта. Дори има данни, че слоновете оплакват мъртвите си роднини и другари.

Слоновете са интелигентни, социални, грижливи и чувствителни същества. И колкото повече успеем да разберем за интелигентността им, толкова по-добри решения на конфликтите между хора и слонове ще бъдат разработени в бъдеще. Освен това, изводите от изследването може да спомогнат за опазването на тези застрашени от изчезване животни или за стимулиране на тяхното физическо и психическо здраве.

Неделин Бояджиев

По материали от:
http://news.bbc.co.uk


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.