Търсене
Close this search box.

Слънчевото затъмнение на 21 август предлага уникални възможности за изучаване

Слънчевото затъмнение на 21 август предлага уникални възможности за изучаване

Слънчевото затъмнение на 21 август предлага уникални възможности за изучаване

Слънчевото затъмнение на 21 август предлага уникални възможности за изучаване


Направи дарение на училище!



***

В брифинг за науката за слънчевите затъмнения, който се проведе на 27 юли, водещи американски учени представиха изследователските проекти, които ще се проведат в цялата страна по време на предстоящото слънчево затъмнение на 21 август. Изследванията ще подобрят познанията ни за сложното и мистериозно магнитно поле на Слънцето и неговото въздействие върху атмосферата и почвената покривка на Земята.

На 21 август слънчево затъмнение ще се вижда от територията на САЩ, което е рядко срещано явление. Редица научни проекти ще се проведат в цялата страна по време на затъмнението.
На 21 август слънчево затъмнение ще се вижда от територията на САЩ, което е рядко срещано явление. Редица научни проекти ще се проведат в цялата страна по време на затъмнението.

Експерти от Националната научна фондация (NSF), Национално управление по въздухоплаване и изследване на космическото пространство (НАСА) и Националния център за атмосферни изследвания (NCAR) обсъдиха начина, по който учените от крайбрежие до крайбрежие се готвят да използват множество технологии и методи, за да проведат несравними наблюдения на Слънцето.

Експериментите, водени от специализирани изследователи, ще се основават и на наблюдения от любители-наблюдатели на небето и от студенти.

Това пълно слънчево затъмнение в Съединените щати е уникална възможност в днешно време, която позволява на цялата страна да бъде ангажирана чрез съвременните технологии и социални медии”, заявява Кари Блек, програмен директор в отдела по Атмосферни и геокосмически науки на NSF. “Изображения и данни от милиони хора ще бъдат събрани и анализирани от учените в продължение на години.”

“Това представлява събитие на поколенията”, съгласи се Madhulika Guhathakurta главен научен ръководител от НАСА за Слънчевото затъмнение през 2017. “Това ще бъде най-документираното, най-високо оцененото затъмнение, случило се някога.”


Разбери повече за БГ Наука:

***

Научните експерименти ще се проведат по линията на пълното затъмнение – ивица от земята, широка около 100 км, където Луната напълно ще покрие Слънцето. Тя се простира от Орегон до Южна Каролина.

Зрителите в която и да е точка, ще могат да наблюдават пълното слънчево затъмнение само в продължение на 2 минути и 40 секунди. Затъмнението ще измине разстоянието от тихоокеанското крайбрежие до Атлантическия океан за около час и половина.

За учените небесното събитие е рядка възможност да се наблюдава неуловимата слънчева корона – външната атмосфера на слънцето, която обикновено не се вижда, заради ярката му повърхност.

Много научни въпроси се фокусират върху короната: Защо е по-гореща от повърхността на Слънцето? Каква роля играе в изхвърлянето на големи потоци заредени частици, известни като изхвърляния на коронарна маса, които засягат атмосферата на Земята и могат да нарушат работата на GPS системите и други чувствителни технологии?

Блек отбелязва, че по време на затъмнението Луната ще се изравни точно с повърхността на Слънцето и ще даде възможност за наблюдение на цялата корона, включително и нейните рядко откриваеми зони. “Луната е най-добрият сенник, с който бихме могли да разполагаме”, казва тя.

Получаването на наблюдения от Земята ще играе особено важна роля в експериментите, обяснява тя, защото могат да бъдат предадени много повече данни, отколкото би било възможно от инструментите в космоса.

В допълнение към съсредоточаването на наземните инструменти върху Слънцето, учените ще използват и самолети, които да следват затъмнението, като по този начин увеличават времето, през което могат да бъдат направени наблюденията.

Изследователският екип на NCAR, например, ще използва изследователския самолет NSF/NCAR Gulfstream-V, за да осъществи инфрачервени измервания за около четири минути, като това помага на учените да разберат по-добре магнетизма и топлинната структура на слънчевата корона.

Учените от Югозападния изследователски институт в Боулдър, Колорадо, ще използват видимия и инфрачервения телескоп на самолетите WB-57 на НАСА, за да получат уникален поглед върху слънчевата корона и Меркурий за около осем минути. Целите са да се разбере по-добре движението на енергията през короната и да научат повече за състава и свойствата на повърхността на Меркурий.

По време на затъмнението учените ще изследват и външната атмосфера на Земята – йоносферата, част от атмосферата, съдържаща частици, заредени от слънчевата радиация. Нарушенията в йоносферата могат да повлияят на радиовълните. Тъй като затъмнението блокира енергията от Слънцето, учените могат да изучат реакцията на йоносферата на внезапния спад на слънчевата радиация.

Например, изследователски екип на Бостънския университет ще използва технология за мобилни телефони за изграждането на серия от GPS сензори, за да изучи ефектите от затъмнението върху йоносферата. Този проект може да постави основата за използването на обикновени смартфони, за да се следи външната атмосфера за смущения, причинени от слънчевите бури.

В друг експеримент екипът на Virginia Tech ще използва мрежа от радиоприемници и предаватели в цялата страна, за да наблюдава йоносферата, докато изследователите от Университета на Вирджиния и Университета Джордж Мейсън ще използват предаватели, излъчващи на ниски честоти, за да изследват различните региони на йоносферата.

Гражданските учени се очаква да играят важна роля при провеждането на ценни наблюдения по време на слънчевото затъмнение. “Това е социален феномен, а ние имаме невероятна възможност да го популяризираме и правим всичко, на което науката е способна”, казва Guhathakurta. Блек добавя: “Това, което прави тази възможност още по-ценна е, че всеки има достъп до нея.”

Експериментът The Citizen Continental-America Telescopic Eclipse (CATE) na Националната слънчева обсерватория, например, ще разчита на доброволци от университети, гимназии, неформални образователни групи и национални лаборатории за “щафета”. Участниците, разположени по линията на пълното затъмнение, ще използват идентични телескопи и системи за цифрови камери за заснемане на висококачествени изображения, които ще доведат до набор от данни, обхващащи цялото 93-минутно затъмнение в цялата страна.

А още eдин проект, ръководен от Калифорнийския университет Бъркли, ще събере голям брой слънчеви изображения, получени по пътя на затъмнението от ученици и любители-наблюдатели, за да бъдат създадени образователни материали като част от “Eclipse Megamovie”.

“Както тези проекти показват, затъмнението ще постави слънцето под светлината на прожекторите”, казва Скот Макинтош, директор на High Altitude Observatory, NCAR. “Това е уникална възможност да се съобщи фактът, че нашата звезда е сложна, красива и загадъчна. В същото време е по-критично от всякога да я изучаваме, тъй като слънчевата активност може да създаде значителни заплахи за нашето задвижвано от технологии общество.”

 

Превод: Вероника Павлова

Източник: Science Daily


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.