Търсене
Close this search box.

Сезонните грипни ваксинации не „залепват“ дългосрочно в костния мозък

Сезонните грипни ваксинации не „залепват“ дългосрочно в костния мозък

Сезонните грипни ваксинации не „залепват“ дългосрочно в костния мозък

Сезонните грипни ваксинации не „залепват“ дългосрочно в костния мозък


Направи дарение на училище!



***

Снимка: © terovesalainen / stock.adobe.com

Основата на имунните клетки, които произвеждат антитела, е костният мозък. Сезонната ваксинация срещу грип увеличава броя на клетките, произвеждащи специфични за грипа антитела в костния мозък. Въпреки това, повечето от новосъздадените клетки се губят в рамките на една година, установиха изследователи от Центъра за ваксини Emory.

Очаква се резултатите да дадат информация за това какъв трябва да бъде дизайна на предложените по-дълготрайни „универсални“ грипни ваксини, както и текущите ваксинални проучвания срещу SARS-CoV-2. Ние се нуждаем от грипна ваксина всяка година, отчасти защото грипните вируси, които заразяват хората, мутират и разменят гени с вируси от птици и свине, но също така и поради намаляването на нейното въздействие с течение на времето, което това изследване подчертава.

Повечето ваксинални проучвания вземат кръвни проби, където клетките, произвеждащи антитела, се появяват няколко седмици след ваксинацията. Изследователи, ръководени от директора на Emory Рафи Ахмед, предприеха допълнителната стъпка за получаване на проби от костен мозък с по-инвазивна процедура.

Повечето хора вече имат някои специфични за грипа вида имунни клетки, които секретират големи количества антитела. Така че изследователите от Emory трябваше да разграничат антителата, произведени от съществуващи клетки, и антителата, чието производство беше стимулирано от щамовете, присъстващи в сезонната ваксина.


Разбери повече за БГ Наука:

***

„Успяхме да проследим специфичните клетки, произведени от ваксината, защото те произвеждаха уникални антитела, които могат да бъдат идентифицирани с помощта на техники за секвениране“, казва Карл Дейвис, доктор на науките, първи автор на статията и докторантура в лабораторията на Ахмед.

„Можехме да видим, че тези нови антитела се разширяват в костния мозък един месец след ваксинацията и след това се свиват след една година. От друга страна, антителата срещу грип, които са били в костния мозък преди даване на ваксината, остават на постоянно ниво над една година. „

„Това показва, че само достигането до костния мозък не е достатъчно“, казва Ахмед. „Клетката трябва да намери ниша в костния мозък, да се установи там и да претърпи генна експресия и промени в метаболизма, които насърчават дълголетието.“

Събирането на костния мозък се провежда от 2009-2018 г. в сътрудничество с Едмунд К. Уолър, доктор на медицинските науки, професор по хематология и медицинска онкология, медицина и патология в Emory University School of Medicine and Winship Cancer Institute.

В това проучване 53 здрави доброволци се съгласиха да осигурят костен мозък преди ваксинация срещу сезонен грип един месец след това и с последващи проследявания за период от около една година. След месец ваксинацията увеличава дела на грип-специфични клетки (от средно 0,8% на 1,9%) след месец. И все пак последващото посещение месеци по-късно разкри, че броят им е намалял до изходните стойности.

Търсенето на нови клетки, секретиращи антитела, изисква анализ на ДНК на клетките и изследване на антителата, които произвеждат, и след това проследяване на изобилието на тези клетки както в кръвта, така и в костния мозък. За повечето новосъздадени клетъчни линии между 70 и 99 процента от клетките са загубени след една година. Сътрудници от университета в Станфорд и в Cell Signaling допринесоха за тази част от проекта.

Някои добри новини, особено за хора, участващи във ваксинални проучвания са, че нивата на клетки, секретиращи антитела в кръвта, корелират с дългосрочния отговор в костния мозък. Така изследователите на ваксини могат да продължат да наблюдават имунните отговори, като търсят клетки, секретиращи антитела в кръвта.

Освен това може да се очаква, че добавките за ваксина, наречени адюванти, ще увеличат дълготрайното костномозъчно произвеждане на клетки, секретиращи антитела, казва Ахмед. Стандартните неактивирани ваксини срещу грип не съдържат добавки.

Адювантите също така насърчават образуването на зародишни центрове, структури в лимфните възли, където се генерират клетки, произвеждащи антитела с висок афинитет. Тези структури могат да бъдат важни за насърчаване образуването на дълготрайни клетки с антитела.

Източник: sciencedaily
Превод: Радослав Тодоров

 


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.