Търсене
Close this search box.

СЕДЕМ МЕДАЛА СПЕЧЕЛИХА МЛАДИТЕ ИНФОРМАТИЦИ НА ВИРТУАЛНАТА ЕВРОПЕЙСКА МЛАДЕЖКА ОЛИМПИАДА

СЕДЕМ МЕДАЛА СПЕЧЕЛИХА МЛАДИТЕ ИНФОРМАТИЦИ НА ВИРТУАЛНАТА ЕВРОПЕЙСКА МЛАДЕЖКА ОЛИМПИАДА

СЕДЕМ МЕДАЛА СПЕЧЕЛИХА МЛАДИТЕ ИНФОРМАТИЦИ НА ВИРТУАЛНАТА ЕВРОПЕЙСКА МЛАДЕЖКА ОЛИМПИАДА

СЕДЕМ МЕДАЛА СПЕЧЕЛИХА МЛАДИТЕ ИНФОРМАТИЦИ НА ВИРТУАЛНАТА ЕВРОПЕЙСКА МЛАДЕЖКА ОЛИМПИАДА


Направи дарение на училище!



***

Състезанието е създадено по инициатива на България през 2017 г., за да подготвя състезатели на световно ниво от ранна възраст

Приключи 4-ата Европейска младежка олимпиада по информатика (European Junior Olympiad in Informatics – eJOI), която тази година се проведе онлайн между 2 и 6 септември. На нея ни представляваха 2 отбора от по четирима души – ученици в младшата състезателна група от най-добрите информатици в страната. В олимпиадата, създадена по инициатива на България преди 3 години, този път се надпреварваха над 80 ученици в отбори от 27 държави. 

Тази година домакин на състезанието бе Грузия, а “домакин” от българска страна е град Шумен, където бяха ситуирани младежите. Самите състезателни дни бяха 4 и 5 септември 2020 г.

Добрите новини не закъсняха – почти всички информатици се “завръщат” с медал – 5 сребърни и 2 бронзови отличия! 

Състав и отличия на Отбор 1 с ръководители проф. Каталина Григорова (Русенски университет) и Илиян Йорданов (Софийски университет):


Разбери повече за БГ Наука:

***

  • Деян Хаджи-Манич, 8 клас, МГ Варна – сребърен медал
  • Веселин Маркович, 7 клас, МГ Варна – сребърен медал
  • Велислав Гърков, 8 клас, СМГ – бронзов медал
  • Александър Гатев, 7 клас, СМГ – няма медал, но бе на няколко точки от него

Състав и отличия на Отбор 2 с ръководители Юлия Димитрова (МГ Варна) и Димитър Добрев (Шуменски университет):

  • Ясен Пенчев, 8 клас, ПМГ Габрово – сребърен медал
  • Даниел Койнов, 7 клас, ППМГ Шумен – сребърен медал
  • Михаил Банков, 9 клас МГ Плевен – сребърен медал
  • Юлиян Славчев, 8. клас, СМГ – бронзов медал

Ограничението за възрастта на състезателите беше да нямат навършена 16 годишна възраст до края на годината. Страните имаха възможност да участват с по два отбора, както се представи и България.

Миналата година Третата Европейска младежка олимпиада по информатика (eJOI)  се проведе в Марибор, Словения. Българският отбор се върна с 3 сребърни и 1 бронзов медал.

Нека припомним, че първото издание на общоевропейското състезание за ученици до 15,5 – годишна възраст eJOI се проведе през септември 2017 г. в София. До момента българските младши състезатели по информатика са спечелили за страната ни общо 23 медала – 3 златни, 14 сребърни и 6 бронзови.

А между 13 и 19 септември ще се проведе и виртуалната Международна олимпиада по информатика за състезателите в горната възрастова група. 


Сдружението на олимпийските отбори по природни науки – СООПН, е сдружение с нестопанска цел, създадено през 2010 г. по инициатива на Фондация “Америка за България”. С финансовата подкрепа на Фондацията Сдружението подпомага развитието на националните олимпийски отбори по природни науки в България, като организира подготовката им за участие в международни състезания и олимпиади, и информира българското общество за наистина забележителните успехи на учениците олимпийци. 

Участниците в олимпийските отбори по природни науки у нас са ученици между 8-и и 12-и клас. От създаването на българското олимпийско движение (1959 г.) по природни науки към 2020 г. нашите ученици са успели да донесат на страната ни над 969 медала179 златни, 346 сребърни, 444 бронзови – от най-престижните международни състезания и олимпиади по астрономия, астрофизика, биология, информатика, математика, лингвистика, физика и химия.

За повече информация и специални материали:

Рада Бонева                                           

Координатор на мрежата от възпитаници                                                                                     alumni@olympicbg.org 

0897 896 137 

olympicbg.org / facebook.com/olympicbg


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.