Търсене
Close this search box.

Румъния (Romania)

Румъния (Romania)

Румъния (Romania)

Румъния (Romania)


Направи дарение на училище!



***


Най-голя
http://image.nauka.bg/geo/durjavi/romania/romania226.gifма от балканските държави, Румъния има величествени планински пейзажи, както и излаз на Черно море.

Няколко империи са идвали и са си отивали – Римската, Отоманската и Австро-Унгарската.  

След Втората световна война страната е под комунистическо управление, въпреки че лидерите следват външна политика независима от тази на Съветския съюз.  

Основни данни
 
Румъния, която се развива по-бавно от останалите бивши комунистически държави в Източна Европа, направи голяма стъпка, с която се отдалечи от миналото си, когато стана една от седемте държави присъединили се към НАТО в края на 2004 г. Нейното стратегическо разположение и нейните въздушни и морски бази на Черно море я правят привлекателна за алианса.
Имало е няколко съществени териториални промени през годините, като една от значимите е на областта позната като Бесарабия, която става част от СССР след пакта между Хитлер и Сталин. Този регион сега формира голяма част от Република Молдова. Румънският е език от групата на романските езици и е по същество същия като молдовския език, въпреки че последния е претърпял влияние от руския език.

Наследството на лидера от комунистическата ера Николае Чаушеску, от когото в еднаква степен се страхуваха и ненавиждаха, витаеше дълго след екзекуцията му на коледа 1989 г.  


Разбери повече за БГ Наука:

***

Бившите комунисти доминираха политиката до 1996 г., когато на власт дойде центристко правителство. То се въвлече в продължителна политическа вражда, която направи малко, ако не и нищо за провеждане на икономическа реформа. Левите се завърнаха през 2000 г., когато Йон Илиеску бе преизбран за президент.  

Неспособността да се придвижат в достатъчна степен реформите, доведоха до това страната да не е в списъка с новите членове на ЕС четири години по-късно. Въпреки това, през април 2005 г. Букурещ подписа договор за присъединяване към ЕС, който постла пътя на Румъния към присъединяване към съюза през януари 2007 г.  

http://image.nauka.bg/geo/durjavi/romania/romania_eu_ap203.jpg

Работник подготвя тържеството за отпразнуване на влизането на Румъния в ЕС



Факти:

Официално име: Румъния
Население: 21.3 милиона (ООН, 2008)
Столица: Букурещ
Площ: 238,391 кв. км (92,043 кв. мили)
Официален език: Румънски
Основна религия: Християнство
Средна продължителност на живота: 69 години (мъже), 76 години (жени) (ООН)
Парична единица: 1 нова лея = 100 бани
Основен експорт: Текстил и обувки, метални продукти, оборудване, минерали
Брутен национален приход на глава от населението: US $6,150 (Световната банка, 2007)
Интернет домейн: .ro
Международен телефонен код: 40

Лидери
 

http://image.nauka.bg/geo/durjavi/romania/basescu_ap.jpg

Траян Басеску е популярна политическа фигура



Президент: Траян Бъсеску

Траян Бъсеску, който е бивш морски капитан и кмет на Букурещ, стана президент след изборите през 2004 г.
Той спечели втора подкрепа от електората на референдума през май 2007 г., когато бе отхвърлен опита на парламента за импийчмънт. Парламентът с голямо мнозинство бе взел решение да отстрани президента от поста му обвинявайки го в превишаване на правата дадени му от конституцията.

Опитът за отстраняване на президента от власт доведе до напрежение между него и правителството на премиера Калин Таричяну по въпроса със скоростта на реформите.  

Откакто дойде на власт г-н Бъсеску спечели международни похвали за усилията му насочени срещу корупцията и за подготовката на Румъния за присъединяване към ЕС.  

През 2005 г. г-н Бъсеску започна процес на отваряне на досиетата на страховитата тайна полиция от комунистическата ера – Секуритате.  
Тези, които изследваха досиетата го оневиниха от обвиненията за сътрудничество със Секуритате.  
Г-н Бъсеску бе на 53 години по времето на изборите. Той е бил министър на транспорта между 1996 г.и 2000 г.  

Неговият предшественик, Йон Илиеску доминираше румънската политика от падането на комунистическия диктатор Николае Чаушеску през 1989 г. При управлението на неговите социал-демократи Румъния влезе в НАТО и предприе ходове насочени към членство в ЕС.  

Премиер: Емил Бок

http://image.nauka.bg/geo/durjavi/romania/emilboc.jpg

Г-н Бок оглавява демократично-либералната партия



Парламентът одобри назначаването на председателя на демократично-либералната партия Емил Бок за премиер на 22 декември 2008 г.  
Политическата кариера на г-н Бок е тясно свързана с тази на президента Траян Бъсеску, който го номинира за изпълнителен председател на демократическата партия през 2003 г.

Демократическата партия по-късно се обедини с либерал-демократите и се сформира демократично-либералната партия.  

Член на парламента в периода 2000 – 2004 г., г-н Бок се издигна през 2004 г., когато победи ветерана националист Джордже Фунар на изборите за кмет на Клуж-Напока, главния град на неговата родна Трансилвания. Той бе преизбран със 76% от гласовете на изборите през 2008 г.  

Демократ-либералите и социал-демократите сключиха коалиция след изборите за парламент през ноември 2008 г.  

Когато бившият премиер Теодор Столоян оттегли кандидатурата си за премиер, президентът Бъсеску номинира г-н Бок.  

Г-н Бок е роден през 1966 г., има университетско образование по политически науки и право. Женен, има две дъщери.  

Медии
 
Румъния има един от най-динамичните медийни пазари в югоизточна Европа. Телевизията е избраната от румънците медия. Държавната Romania 1 и частните Pro TV и Antena 1  си поделят лъвския пай от аудиторията.  

Има голям брой малки частни канали, като някои от тях са част от локални мрежи. Държавната компания TVR притежава и втори национален канал TVR 2 и пан-европейски сателитен канал. Платените телевизионни канали имат по-малка, но значима аудитория.  

Първите частни радио станции се появяват през 1990 г.; сега са повече от 100. Държавното Radio Romania излъчва четири национални програми, регионални и местни канали.  

BBC World Service се приема на честота 88.0 MHz в столицата и е препредавано в Тимишоара (93.9) , Сибиу (88.4) и Констанца (96.9).

Повечето домакинства в Букурещ имат кабелна телевизия. Има стотици кабелни дистрибутори предлагащи достъп до румънски, европейски и други канали.  

Пазарът на вестници в Румъния се засили след революцията през 1989 г., но много вестници по-късно спряха излизането си заради повишаване на цените.  

Конституцията от 1991 г. поддържа свободата на словото, но забранява „разпространяването на клеветническа информация относно държавата“.

През 2007 г. групата за защита правата на медиите „Репортери без граници“ похвали промените в наказателния кодекс – журналистите вече не могат да бъдат пращани в затвор по обвинения в клевета.  

Преса

Adevarul – ежедневник
Libertatea – ежедневник
Evenimentul Zilei – ежедневник
Jurnalul National – ежедневник, страници на английски език  
Romania Libera -ежедневник
Capital – бизнес седмичник
Nine O’ Clock – ежедневник на английски език

Телевизия

TVR – държавна, предава Romania 1 и TVR 2
Antena 1 – комерсиална
Pro TV – комерсиална  
Prima TV – комерсиална  
Acasa TV – комерсиална
Realitatea TV – комерсиална

Радио

Radio Romania – държавно, излъчва национални и регионални канали и Radio Romania International
Europa FM – комерсиално
Kiss FM – комерсиално
Pro FM – комерсиално
Radio 21 – комерсиално

Новинарски агенции

Rompres – държавна
Mediafax – частна


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.