Търсене
Close this search box.

Рискуваме над 10 000 вида в Амазония да изчезнат, съобщава научен отчет

Рискуваме над 10 000 вида в Амазония да изчезнат, съобщава научен отчет

Рискуваме над 10 000 вида в Амазония да изчезнат, съобщава научен отчет

Рискуваме над 10 000 вида в Амазония да изчезнат, съобщава научен отчет


Направи дарение на училище!



***

Повече от 10 000 вида растения и животни са изложени на голям риск от изчезване заради унищожаването на Амазонската екваториална гора – 35% от които са вече обезлесени или унищожени.

Издаденият от Science Panel for the Amazons (SPA) доклад с 33 глави обединява изследвания за най-голямата дъждовна гора на 200 учени от целия свят. Това е най-подробната оценка на състоянието на гората до днес и двата документа ясно показват жизненоважната роля, която играе Амазонка в световния климат, и огромните рискове пред които е изправена.

Ограничаването на обезлесяването и деградацията на горите до минимум за по-малко от десетилетие “е абсолютно необходимо”, се казва в доклада, който също така призовава за масово възстановяване на вече унищожените територии.
Дъждовните гори са жизненоважна опора срещу климатичните промени както заради въглерода, който поемат, така и заради този, който съхраняват.
Спрямо доклада почвата и растителността на Амазонка съдържат около 200 милиарда тона въглерод – пет пъти повече от годишните емисии в целия свят.

Нещо повече, това продължително унищожаване, причинено от човешката намеса в Амазонка, поставя повече от 8 000 ендемични растения и 2 300 животни в огромен риск от изчезване, се казва още в доклада.Научните изследвания показват, че хората са изправени пред потенциално необратими и катастрофални рискове, причинени от множество кризи, включително климатичните промени и намаляването на биологичното разнообразие, твърди професор Мерседес Бустаманте от University of Brasilia по време на виртуална отворена дискусия.

“Остава ни малко време за действие, за да се промени тази тенденция”, казва Бустаманте. “Съдбата на Амазонка е от основно значение за решението на глобалните кризи.”


Разбери повече за БГ Наука:

***

В Бразилия нарасна обезлесяването, откакто десният президент Жаир Болсонаро встъпи в длъжност през 2019 г., достигайки дванадесетгодишния си връх миналата година и предизвика международно недоволство на чуждестранните правителства и обществеността.
Болсонаро призова за разработване на мини и селско стопанство в защитени територии на Амазонка и отслаби екологичните агенции, което директно е допринесло за нарастващите разрушения, твърдят природозащитниците и учените.

Преди една седмица съседна Колумбия съобщи, че обезлесяването е нараснало с 8% през 2020 г. спрямо предходната година до 171 685 хектара, като 64% от разрушенията са в частта на Амазонка в страната.

По време на дискусията бившият президент на Колумбия Хуан Мануел Сантос се оплака от липсата на политическа воля сред страните от Амазонка за справяне с проблемите, срещу които се изправя дъждовната гора.

“За съжаление в момента в Латинска Америка и най-вече в тези осем държави… не виждате политическо ръководство, не виждате нито един от тези президенти да поеме щафетата”, казва той имайки предвид страните, които граничат с дъждовната гора.

Спрямо първоначалния размер 18% от басейна на Амазонка е вече обезлесен най-вече за земеделие и незаконен дървен материал, според доклада.

Докато усилията за подновяване ще играят важна роля за опазването на Амазонка, трудността по възвръщане на горите означава, че основната цел трябва да бъде опазване на вече съществуващата растителност и водни басейни.

“Действията по възстановяване могат да бъдат скъпи и сложни за изпълнение, ето защо е по-добре да се избягва обезлесяването и унищожаването, за да не се налага да се предприемат възстановителни действия”, казва Мариелос Пеня-Карлос, професор в Wageningen University, Нидерландия.

Продължаващото разрушаване може да застраши възможността на дъждовната гора да функционира като въглероден резервоар с потенциално опустошителни резултати за световното изменение на климата.

Отделно проучване, публикувано в журнала Nature в сряда, показва, че някои части на Амазонка изпускат повече въглерод, отколкото поглъщат, въз основа на измервания на въглеродния диоксид и въглеродния окис, проведени отгоре на дъждовната гора между 2010 и 2018 година.

Водещият автор Luciana Gatti, учен в Brazil’s Inpe space research agency, предполага, че повишените въглеродни емисии в югоизточната част на Амазонка (където обезлесяването е ожесточено) не са само резултат от пожари и директно унищожаване, а и заради нарастващата смъртност на дърветата, заради все по-честите тежки суши и повишаване на температурите.

Източник: Reuters
Превод: София Панчос


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.