Търсене
Close this search box.

Рифовите акули по целия свят са в беда

Рифовите акули по целия свят са в беда

Рифовите акули по целия свят са в беда

Рифовите акули по целия свят са в беда


Направи дарение на училище!



***

На Морските биолози отдавна им е известно, че десетилетията на свръхулов в открития океан са унищожили популациите от акули в много региони. Популациите от акули в крайбрежните райони са по-слабо проучени.

Мащабно проучване на стотици коралови рифове по бреговете на близо 60 държави установи, че свръхуловът значително е намалил броя на акулите, които живеят в тези тропически местообитания. В близо 20 процента от рифовете, които са изследвали, учените не са забелязали акули, а във водите на 35 държави са били регистрирани едва половината от прогнозирания брой морски хищници. 

В някои от държавите обаче биолозите откриха, че акулите виреят изключително добре. Както бе публикувано в списание Nature, тези държави са създавали убежища или са прилагали други стратегии за опазване, за които изследователите смятат, че могат да изиграят значителна роля за възстановяване на популациите от акули там, където те са били унищожени. 

„Има определени места, където популацията на акули изглежда процъфтява, но… това вероятно не е случайно“, казва Майкъл Берумен, професор по морска наука от Университета за наука и технологии „Крал Абдула“ в Саудитска Арабия и съавтор на проучването. „Почти всички от тези места са направили инвестицията – време, енергия и ресурси, за да имат ефективна защита в тези коралови рифови системи.“

На Морските биолози отдавна им е известно, че десетилетията на свръхулов в открития океан са унищожили популациите от акули в много региони. Популациите от акули в крайбрежните райони са по-слабо проучени.


Разбери повече за БГ Наука:

***

 „Ние наистина нямахме много сведения за това как акулите се справят в световен мащаб“, казва Майк Хайтхаус, морски еколог и декан на колежа за изкуства, науки и образование в Международния университет във Флорида в Маями. За да разберат, в периода 2015 – 2018 година, Хайтхаус, Берумен и техни колеги – екип от повече от 100 учени от цял ​​свят, поставят камери с надробена стръв в 371 коралови рифове на 58 държави.
Изследователите, заедно със стотици доброволци, преглеждат над 15 000 часа видео кадри. Те успяват да преброят много малко акули в рифовете на редица държави, включително Доминиканската република, Катар и Виетнам. От друга страна броят на акулите изобилства в държави като Австралия, Бахамските острови, Френска Полинезия…

Държавите, в които морските хищници са били в изобилие, са използвали редица тактики за тяхното опазване, като създаване на убежища за акули – райони, в които търговският риболов на акули и търговията с части от тях е забранен, определяне на ограничения за броя на акулите, които могат да бъдат уловени, или ограничаване на използването на хрилни мрежи и парагади. „Тези риболовни приспособления ловят доста безразборно“, казва Хайтхаус. „Да се ​​отървем от тях е едно от най-важните неща, които можем да направим, за да се възстанови популацията на крайбрежните акули.“

„Ключово значение за защитата на акулите е да разберем кой подход ще работи най-добре в определен регион. Във Френска Полинезия, където риболовът на акули никога не е бил значима част от икономиката, създаването на убежища е довело до свръхпопулация от акули“, казва Хайтхаус.
На други места хората разчитат на риболова на акули за прехраната си. Забраната на особено опасни риболовни техники, като използването на хрилни мрежи, може да има повече смисъл в тези региони. Преминаването от риболов към екотуризъм например може да бъде ефективно в райони, характерни с лазурната си вода. „Трябва да се уверим, че хората, които биха загубили от това, че вече не ловят риба, ще бъдат обезщетени“, подчертава Хайтхаус.

„В Саудитска Арабия парагадите не се използват често за улов на акули, така че забраната им няма да има много голямо въздействие“, казва Бермен. „Установяването на ограничения за улов или създаването на убежища за акулите в Червено море е може би по-ефективното решение“.

Като цяло изследователите наблюдават 59 вида акули в рифовете по целия свят – от Акули дойки във Флорида до Сиви рифови и Лимонови акули във Френска Полинезия. Ролите, които акулите играят в тези екосистеми, все още са някак загадъчни. Една от възможностите обаче е акулите да държат под контрол по-дребните хищници, които в противен случай биха взели надмощие над рибите, които се намират по-ниско по хранителната верига – тези, които се хранят с водорасли.

Без тези тревопасни риби водораслите могат да се разраснат неконтролируемо, особено след урагани, избелване на корали или други катаклизми,  унищожаващи популациите от корали. „Когато коралите умират, първото нещо, което започва да превзема празното пространство, останало от тях, са водораслите. Тези водорасли могат да растат бързо и могат да попречат на създаването на нови корали“, казва Берумен. „Ако няма акули, първоначално може да изглежда, че всичко е наред с останалата част от рифовата популация. Но ако се появи смущение, рифовата екосистема може да е зле подготвена да му противодейства.“

Кораловите рифове служат като буфер на бреговите линии при бури, те са подслон за риба и други морски видове, от които се препитават хората посредством риболова или туризма. „Когато говорим за огромната стойност на кораловите рифове, които вече са подложени на стрес от промяната на температурата, повишаване киселинността на океана и други човешки въздействия, не бихме искали да добавяме допълнителни фактори, които биха повлияли негативно върху здравето на екосистемата „, споделя Хайтхаус.
Въпреки това той и неговият екип са оптимисти, че популациите от акули могат да бъдат възстановени на много от рифовете, където понастоящем са на изчезване.

„Методите за опазване не са сложни или новаторски“ казва Бермен. „Те са доста лесни за управление, и просто трябва да бъдат приложени на повече места. В същото време“, предупреждава той, „не бива да неглижираме районите, където броят на акулите изглежда значителен. Само защото в момента в даден район има голям брой акули не означава, че не трябва да се притесняваме за това място; това не означава, че можем да спрем действията, които са поддържали тази популация“. 

 

Източник: coastalnewstoday.com

Превод: Веселина Балтова


Вземете (Доживотен) абонамент и Подарете един на училище по избор!



***

Включи се в списъка ни с имейли – получаваш броеве, статии, видеа и всичко, което правим за популяризирането на науката в България.  

Еднократен (Вечен) абонамент​​

Списание “Българска наука” излиза в PDF и ePub и може да се изтегли и чете от компютър, таблет и телефон. Достъпа до него става чрез абонамент, а възможността да се абонирате еднократно позволява да можете да достъпите всички бъдещи броеве без да се налага никога повече да плащате за списанието.