Рибарска мода от 15-ти век: Кожени ботуши, достигащи до бедрата?

По време на работата по нов проект за изграждане на система за пречистване на отходните води на Лондон, нещо странно било открито в калта на Темза: човешки останки с крака, все още покрити от високи до бедрата кожени ботуши.
„Високи до бедрата кожени ботуши“ звучи много по-секси от „рибарски ботуши за газене“, които дори не се правят вече от кожа, защото, ако трябва да сме честни, кожата е безполезна във вода, а и науката вече значително е подобрила условията за риболов. Археолозите, анализирали останките, твърдят, че следите по зъбите му били причинени от въже, а това, в добавка към телосложението му, ни навежда на мисълта, че си имаме работа с рибар. Изчислили, че човекът е бил на около 35-годишна възраст, което значи, че смъртта му не е била по естествени причини.
И все пак нито сега, нито тогава на някой би му хрумнало, че да гази с толкова високи ботуши в реката, за да лови риба, е добра идея. Ботушите през 15-ти век излизали точно толкова солено, колкото и днес. Как е успял да си ги позволи рибарят? Ако е бил ¹мъдларк и е ровичкал из тинята на реката, възможно ли е в един момент да е попаднал на тях случайно? Тялото лежи по очи и изглежда е станал жертва на някаква несгода, но през всички тези векове размесващата се кал би могла лесно да е поставила тялото в това положение.
¹На англ. “ mudlark“, букв. „кална чучулига“. Термин, който в случая означава „някой, претърсващ речната кал в търсене на ценни предмети“, но имащ и много други значения през вековете; бел. прев
Credit: Museum of London Archaeology Headland Infrastructure
Специалистът по скелети на Археологическия музей на Лондон (Museum of London Archaeology), Ниам Карти, разказва на Роф Смит от Нешънъл Джеографик, че мъжът е имал травма на главата в някакъв момент от живота си, но тя вече била заздравяла, когато той намерил смъртта си. Фактът, че е имал остеоартрит подкрепя идеята, че се е занимавал с нещо, изискващо значителен физически труд, например рибар отпреди 500 години.
Ако е бил удавен, с цел да го ограбят, щяха със сигурност да вземат и ботушите.
Тъй като Лондон е на 2000 години, откриването на останки по време на строителни дейности е сравнително често срещано явление в сравнение със САЩ, така че можем да се надяваме на още открития, докато разкопките по проекта „Thames Tideway Tunnel“ продължават.
Превод: Зорница Атанасова
Източник: Science 2.0
